Může to být nepříjemné a trapné, ale všimli jste si někdy vlastní sliny na polštáři po příjemném zdřímnutí? I když se to stává lidem docela často, je pravda, že to hodně říká o vašem spánku. Sliny na polštáři si většinou všimnou lidé, kteří jsou velmi unavení a dlouho nespali moc dobře.
Probudili jste se někdy s mokrým polštářem?
Pokud si na polštáři všimnete slin, znamená to, že jste neměli problémy s usínáním a neprobudili se během spánku. Může to také znamenat, že jste snili o něčem krásném a vaše nálada byla během spánku dobrá.
Po tomto typu spánku se obvykle cítíme velmi uvolněně. V mnoha případech k tomuto jevu také dochází, když usínáme v autobuse nebo když vůbec nehodláme usnout. V tu chvíli je spánek obvykle nejhlubší a nejpříjemnější.
Jste po takovém spánku uvolněni? Měli byste, protože právě slinění ve spánku je důkazem tvrdého kvalitního spánku. Obličejové svaly se totiž zcela uvolní a vy následně slintáte.
Další možné důvody nočního slintání
1. Alergie a infekce. Pokud je vaše tělo na něco alergické nebo má infekci, mohlo by to způsobit slintání. Tuto reakci může způsobit několik různých podnětů, jako třeba sezónní alergie. Mezi nejčastější alergeny patří plísně a pyl – ze stromů, trávy a plevelů. Dále můžete mít infekci dýchacích cest, které otečou, a vy nemůžete dýchat nosem. To znamená otevřenou pusu a vytékající sliny.
2. Porucha spánku. Ta může být také spojena se slintáním, protože vaše dýchací cesty jsou buď zúžené, nebo zablokované. Dále to může ukazovat na fakt, že mozek neposílá správné signály, abyste mohli správně dýchat.
3. Vedlejší účinek léků. Někdy mohou některé léky zvýšit množství slin, které vaše tělo produkuje.
4. Potíže s polykáním a následné nadměrné slinění způsobené mrtvicí nebo neurologickými poruchami. Některé stavy – včetně určitých neurologických poruch nebo mrtvice – mohou vést k tomu, co se nazývá dysfagie. To je, když máte bolesti nebo potíže s polykáním a někteří lidé nemohou vůbec polykat. Jako by to nestačilo, slintání je následný projev.