Čistění elektroniky představuje vždy náročný proces, přestože se jedná o zdánlivě bezvýznamné a nízkorizikové zařízení, jako jsou periferní ovládací prvky stolního počítače připojitelné také na laptop. Klávesnice i myš jsou v podstatě nejpoužívanějším vybavením počítače, která během provozu utrpí prakticky nejvíce škod, u klávesnice je tento aspekt zvýšen ještě poměrně otevřeným řešením s řadou záhybů, které umožňují pronikání prachu a jiných nečistot do vnitřního technologického prostoru. Ty pak mohou snižovat její funkčnost, nabalí-li se na kontakty jednotlivých kláves. Jak tedy klávesnici správně vyčistit, abyste minimalizovali rizika jejího poškození?
Proč si klávesnici pravidelně čistit?
Většina lidí při práci na počítači, zvláště trvá-li dlouho (například 8 hodina denně), něco pojídá. Je to dáno především nutností soustředění – i když právě nic nepíšete a jenom si něco čtete na monitoru, klávesnice je vždy v přímém dostřelu. To, jak je klávesnice zanesená si můžete ověřit jednoduchým testem – zkuste ji otočit klávesami dolů a trochu zatřást – uvidíte, kolik nečistot z ní vypadne. Nejedná se vždy pouze o drobky, zanáší se také prachem v prostředí nebo odumřelou kůží či vlasy. Mnoho nečistot může způsobovat snížení funkčnosti kláves, proto je potřeba vše pravidelně kontrolovat a čistit.
Jak klávesnici efektivně vyčistit?
Tento trik je velmi jednoduchý a účinný, potřebujete k němu pouze běžná kancelářské bločky (přílepky) na poznámky, které mají ideální tloušťku, a zároveň odpovídající adhezivní vlastnosti. Před jejich použití je klávesnici dobré vytřepat do koše, poté vezměte bloček a lepivou stanou jej vložte do podélných prostor. Ideální je provádět to také nad košem nebo podložkou, špíny z klávesnice bude pravděpodobně hodně. Postup klidně několikrát zopakujte, dokud není bloček po vyjmutí čistý.