Mikrovlnná trouba se dnes nachází téměř v každé domácnosti. Bez použití speciálního poklopu ale často stačí jediné ohřátí jídla, aby se vnitřek mikrovlnky zašpinil. Smýt zbytky jídla není vždy jednoduché, s touto mimořádně účinnou metodou to ale zvládnete během chvilky. Důležitá je pravidelnost, protože čím starší jsou skvrny, tím je těžší je vyčistit.
Vložte do trouby vodu s kyselinou citronovou
Nejprve si v rychlovarné konvici ohřejte vodu. Tuto horkou vodu nalijte do sklenice a smíchejte s jednou polévkovou lžící kyseliny citronové. Směs zamíchejte a vložte sklenici do mikrovlnné trouby.
Zapněte přístroj na tři minuty a nechte vodu uvnitř přivést k varu. Během této doby se špína na stěnách začne pomalu rozpouštět. Poté sklenici vyjměte a otřete suchým hadříkem.
Podobným způsobem, pokud nemáte po ruce kyselinu citronovou, můžete využít ocet a několik plátků citrusů. Nejprve do misky nalijte malý hrnek vody a stejné množství octa. Přidejte několik plátků citronu nebo pomeranče, který pohltí pachy. Pak opakujte stejný postup, jako je zmíněný výše.
Malý tip – aby voda vlivem varu v mikrovlnné troubě neexplodovala a nevylila se, vložte do misky nebo sklenice s ohřívanou tekutinou jedno dřevěné párátko.
Troubu čistěte pravidelně
Prevence je stejně důležitá jako pravidelné čištění. Při každém ohřívání jídla používejte ochranný poklop, který se dá vyjmout a snadno umýt pod tekoucí vodou. Dá se mýt i v myčce. Čas od času se pusťte do důkladného čištění. Vyjměte skleněný otočný talíř i kulatou mřížku a obě části omyjte jarovou vodou.
Pokud při čištění budete používat chemické prostředky, vyhněte se té stěně, kterou prochází mikrovlny, jelikož by se zbytky chemie mohly uvolnit do ohřívaného jídla. Používejte prostředky, které jsou určené přímo na čištění mikrovlnné trouby. Používejte vždy měkký a čistý hadřík, protože drátěnkou nebo tekutým pískem byste mohli přístroj poškodit.