Co obvykle uděláte s vodou, v níž uvaříte rýži? Většina z vás ji pravděpodobně rovnou vyhodí. Pokud tedy nevaříte rýži, při níž se veškerá voda odpaří. Napadlo vás někdy ji znovu použít, i když na něco úplně jiného? Inspirujte se starodávnou a věky věků používanou tradicí asijských žen, které tuto vodu, bohatou na minerály či vitamíny, používají na svou pleť a vlasy.
Samotné slovní spojení – rýžová voda – vyzní možná trochu netradičně. Je ale určitě škoda vždy tuto vodu zbytečně vyhazovat, když ji můžete využít ve svůj prospěch. Živiny, které obsahuje rýžová voda, jsou ideální na posílení vlasů, obnoví jejich strukturu, můžete si jí mýt i tvář. Zkuste vyměnit prostředky z obchodu za rýžovou vodu. Určitě jste už nejednou poznali a zamysleli se, jak si asijské ženy do vysokého věku dokáží udržet tak mladistvý vzhled a zdravé, lesklé vlasy. Jednoduše využívají tento tradiční recept od nepaměti. Navíc se rýže se na tomto kontinentu pěstuje na každém kroku. V rýžové vodě nenajdete žádné sulfáty, silikon, žádné chemické látky, které by vašim vlasům škodily.
Kdysi se Japonky v rýžové vodě dokonce koupali. Mladistvý vzhled, svěží pleť, a vlasy, které doslova zářily a mnohdy sahaly téměř až po zem byly (i jsou) jejich poznávacím znamením. Některé ženy si za celý život téměř ani nestříhali vlasy. A ne, neměli z jednoho konečku vlasů 5. Rýže obsahuje inositol, který prokazatelně zlepšuje kvalitu vlasů.
Vyzkoušejte účinky rýžové vody na vlastní kůži! Ať už používáte rýži jakoukoliv, jasmínovou, dlouhozrnnou, hnědou, … Na druhé straně je několik tipů, jak na to.[hana-code-insert name=’google‘ /]
Jako první metodu můžete vyzkoušet klasickou převařenou rýži. Aby se vám ale zvýšilo rýžové vody dostatek na to, abyste ji mohli využít nejen ke konzumaci, budete muset použít až třikrát tolik vody jako obvykle.
Jakmile budete mít rýži uvařenou, můžete ji klasicky scedit. Voda, která vám zůstane, bude mléčné bílé barvy. Nedoporučuje se ji používat takovou silnou, je vhodnější ji trochu zrideiť. Stačí několik lžic rýžové vody do šálku čisté vody, takže voda už nebude taková mléčná.
Co s tou vodou? Umyjte si jí obličej, vlasy. Zbytek koncentrátu můžete uchovávat v chladničce v uzavřené nádobě přibližně týden.
Druhá metoda je o něco jednodušší, rychlejší. Rýži v tomto případě nebude nutné vařit. Do dvou šálků vody nasypete přibližně půl hrnku rýže a necháte „louhovat“ 15 minut. Takovou vodu neskladujte, rovnou ji použijte všechnu stejně, jako z předchozí metody.
Třetí metodou, je kvašená rýžová voda. Tato metoda sice vyžaduje trochu více času, ale je pro vlasy nejideálnější, protože během kvašení dochází ke změně pH. Po kvašení je přirozenější pro samotné vlasy.
Jak si připravit kvašenou rýžovou vodu? Nejprve si připravíte rýžovou vodu bez vaření podle předchozího návodu. Vodu, která vám zůstane, necháte při pokojové teplotě ve sklenici „odpočinout“ den či dva. Jakmile budete cítit jemný zápach z vody, povaříte ji trochu, a tím zastavíte proces kvašení. Jakmile voda vychladne, můžete ji směle použít na vlasy či pleť. Nezapomeňte vodu ale také zředit, v takové formě je velmi silná. Nejlépe při jednom použití 1-2 šálky vody. Takovou vodou si může oplachovat jako tvář, tak i vlasy každý den před spaním.