Vědci tvrdí, že výprask může mít v dlouhodobém měřítku velmi negativní účinky na chování dítěte. Nedávno publikovaná studie zjistila, že výprask může ve skutečnosti chování dětí velmi zhoršit a fyzicky je zranit. Bohužel tento způsob trestů používá i dnes obrovské množství rodičů, protože to dělali i jejich rodiče. Neuvědomují si ovšem, že tím svých dětem skutečně ubližují a narušují tím jejich emocionální vývoj.
Co se může stát?
Vědci pracovali s velkým množstvím dat a po jejich shromáždění došli k závěru, že výprask může postupem času zvýšit problémy s chováním, včetně zvýšené agresivity, antisociálního chování a rušivého chování. Dokázali také, že žádné z dětí není v dospělosti za výprask vděčné a nemělo a ně žádný pozitivní vliv. „Fyzické tresty jsou stále častěji považovány za formu násilí, které poškozuje děti,“ píše odborník ve studii. „Konzistence těchto výsledků naznačuje, že fyzické tresty poškozují děti.“
Studie UNICEF z roku 2017 odhalila, že na světě je přibližně 250 milionů dětí (asi 6 z 10), které jsou pravidelnou obětí fyzických trestů. Dobrou zprávou je, že se v současnosti stále více rodičů snaží využívat jiné než fyzické tresty. Americká pediatrická akademie říká, že nefyzické tresty mohou fungovat stejně dobře, možná ještě lépe. Místo výprasku navrhují tři alternativy:
- nastavení přísných pravidel,
- odstranění oblíbené hračky,
- snížení času stráveného před obrazovkou.
Všichni to známe
Nezáleží na tom, jestli jste jako děti prošli tím samým. Svým dětem byste to dělat neměli. A pokud to neděláte, jistě znáte někoho ve svém okolí, kdo tímto způsobem řeší neposlušnost a konflikty se svými dětmi bez ohledu na jejich věk. Je zarážející, že rodiče dokáží tvrdou rukou potrestat i velmi malé dítě, které ještě nemůže mít ani tušení, co dělá a proč dostalo výprask. Toto chování bychom si měli uvědomit a ze svého života jej odstranit.