Vyrobte si domácí bělidlo, které funguje stejně jako kupované

Kupovaná bělidla z obchodů se mohou pěkně prodražit. Naštěstí je možné vyrobit si své vlastní, a to na bázi peroxidu vodíku. Náklady jsou minimální a bělidlo účinkuje stejně dobře. Je ale důležité podotknout, že toto bělidlo je vhodné pouze k použití na bavlněné a lněné prádlo, tedy na přírodní vlákna, nikoliv syntetickou látku.

Jak bělidlo vyrobit?

Ohřejte pět litrů vody na 70 °C. Pokud nemáte doma teploměr, kterým byste teplotu mohli změřit, napusťte co nejteplejší vodu z kohoutku. Ta většinou mívá 60–70 °C. Voda nesmí být studenější. Nalijte vodu do kbelíku nebo lavoru a přidejte dvě polévkové lžíce 3% peroxidu vodíku. Zamíchejte dřevěnou nebo kovovou tyčkou a vložte do vody předměty, které chcete vybělit.

Směs nechte působit 20–30 minut, poté prádlo opláchněte v teplé a čisté vodě a sušte jako obvykle. Výsledek bude přinejmenším stejně dobrý, jako kdybyste prádlo bělili v kupovaném bělidle. Látky budou sněhově bílé, zmizí zažloutnutí i zašednutí. Toto bělidlo můžete použít i na záclony z přírodních materiálů.

Čtěte také: S cibulí do sprchy? Proč je tento trend tak populární?

Jsou i jiné způsoby

Bělidlo můžete vyrobit také z 250 ml tekutého pracího prostředku nebo mýdla, 125 ml bílého octa, 200 gramů jedlé sody a 700 ml horké vody. Nejprve v horké vodě rozmíchejte mýdlo nebo prací prostředek. V krajním případě lze použít i šampon na vlasy. K výslednému roztoku přidejte sodu a ocet. Nalijte do kbelíku horkou vodu a přidejte domácí bělicí produkt. Množství závisí na tom, kolik prádla máte. Promíchejte a nechte několik hodin odstát. Poté prádlo vyperte klasickým způsobem.

Naše babičky někdy také bělily prádlo citronovou šťávou s jedlou sodou smíchanou do husté pasty. Vzniklou směs nalily na prádlo, doplnily vodou a nechaly přes noc působit. Poté prádlo vypraly jako obvykle. Jedlá soda navíc pohlcuje pach a čistí pračku od vodního kamene, lze ji tedy přidávat také rovnou do bubnu pračky.

Zdroj: xitrosti.com