Chcete zvýšit výnosnost okurek, aniž byste se uchýlili k chemickým hnojivům? Pak si přečtěte následující tipy. Následující hnojivo zabije dvě mouchy jednou ranou – jednak přirozeně zvýší plodnost zeleniny a za druhé nevystavujete plody toxickým chemikáliím, které by jinak zeleninu znehodnotily.
Kvasinky urychlují asimilaci minerálů
Rostliny asimilují minerály, na které se rozkládá organická hmota, například zbytky kořenů, kompost nebo humus. Kvasinkové houby proces zpracování organických látek občas urychlují. Týden po hnojení začnou okurky přijímat mnohem více minerálů než dřív. Potřebovat budete kvasinky, které se v klasickém hnojivu nenacházejí.
Postačí vám ale obyčejné pekařské droždí. To k fungování potřebuje teplo a krystalový cukr. Tím se zahájí proces kvašení. Vezměte tedy jedno droždí, zalijte ho sklenicí teplé, nikoliv studené vody a přidejte dvě lžíce cukru. Směs důkladně promíchejte a nechte chvilku odstát. Jakmile uvidíte, že droždí vytváří na povrchu pěnu a zvětšuje svůj objem, přidejte pět litrů stejně teplé vody.
Směs před použitím zřeďte
Celou směs pak nechte odstát jeden den na teplém místě. Před použitím pak toto hnojivo zřeďte vodou v poměru 1 : 10. Pod jeden okurkový keř nalijte 1–3 litry v závislosti na velikosti rostliny. Pro zvýšení účinku přidejte do půdy před hnojením organickou hmotu. Povrch zasypte dřevěným popelem nebo vytvořte vrstvu z kompostu či humusu, aby kvasinky měly co zpracovávat.
Hnojit okurky touto speciální směsí stačí jen jednou za sezonu a přesto bude sklizeň větší než jindy. Kvasnicové hnojivo můžete využít i na jiné rostliny, například na rajčata. Kvasnice ale prospějí i pokojovým rostlinám, aby dobře kvetly. Droždí je plné železa, mědi, vitamínu B a vitamínu D. Tyto látky způsobí, že budou kořeny rostliny silnější, rostlina rychleji poroste, zesílí a bude ochotně nasazovat nové pupeny a květy.