Jestli milujete rajčata a okurky, které s oblibou sázíte na vaší zahradě, měli byste vědět, že není nezbytně nutné pěstovat je s pomocí chemických ochranných postřiků, které jsou k dostání snad ve všech obchodech. Pokud chcete pěstovat maximálně přírodně, ale zároveň tak, aby byly vaše okurky i rajčata chráněná před škůdci a častými chorobami, pomůže vám s tím tento recept, podle kterého si vyrobíte přírodní preventivní postřik proti škůdcům a nemocem, na které jsou rajčata a okurky náchylné.

Suroviny potřebné na postřik

Jak již bylo slíbeno výše, tento preventivní postřik se skládá pouze z přírodních surovin. Potřebovat budete 4 litry vody, z kohoutku nebo dešťové, 15 polévkových lžic jakéhokoli cukru a 15 gramů pivovarských kvasnic. Až budete mít připravené všechny tyto suroviny, pusťte se do výroby samotného postřiku, která je také velmi jednoduchá. Recept s přesným postupem najdete níže.

Postup přípravy

4 litry vody zahřejte na teplotu 38 ° C, až dosáhnete této teploty, přidejte cukr a kvasnice. Roztok nechte pod pokličkou 10 hodin pracovat, než budete postupovat dál. Poté je potřeba tento roztok zředit dalšími 10 litry, tentokrát studené vody, která může být opět jak kohoutková, tak i dešťová a můžete aplikovat. Aplikaci je vhodné provádět zálivkou na substrát i postřikem na listy. Rajčata i okurky tímto postřikem stříkejte každých 12 dní. Vzhledem k tomu, že je postřik již naředěný 6 litry vody, není žádná další úprava potřebná. Až postřik úplně doberete, vyrobíte si podle stejného receptu další a můžete pokračovat. Můžete postřiku samozřejmě také vyrobit rovnou víc, pokud máte více rostlinek, ale asi bud obtížné sehnat nádobu, do které se vejde. Tento postřik by měl být náhradou za veškeré preventivní postřiky i zálivky, a to jak proti škůdcům, tak i proti plísním a dalším chorobám, na která okurky a rajčata často trpí.

Sdílejte článek