Vyrobte si vlastní zavlažovací systém na záhony

Neustálé zavlažování záhonů nebo skleníků, zejména v parných dnech, rychle omrzí. Pokud navíc potřebujeme na pár dní vycestovat, celé pěstitelské úsilí může přijít vniveč. Abyste zabránili zničení úrody v důsledku sucha, umístěte do záhonů kapkové zavlažování. Půda bude neustále zvlhčovaná, a tak nebude docházet k prudkým změnám vlhkosti.

Na zavlažování myslete už při výsadbě

Zavlažovací systém si můžete vyrobit sami doma, aniž byste utráceli peníze. Hlavní výhodou tohoto domácího systému je, že je jednoduchý a nemusíte se bát, že vám ho někdo odcizí. Zavlažovací systém je dobré umístit do půdy spolu s výsadbou, abyste nepoškodili kořenový systém. Potřebovat budete pouze pětilitrové plastové lahve.

V boční stěně každé lahve, asi 1,5–2 centimetry od dna, hřebíkem nebo šídlem udělejte dva otvory proti sobě. Pokud potřebujete větší otvory, můžete použít i vrtačku.

Čtěte také: Jak zabránit tomu, aby olej v pánvi prskal

https://ohlyad-dnya.pro/

Pak mezi keře rostlin vykopejte asi 20–25 centimetrů hlubokou jámu. Od stonku rostliny by měla být vzdálenost zhruba stejná a otvory by měly směřovat ke kořenovému systému každého z keřů.

https://ohlyad-dnya.pro/

Voda až pro čtyři rostliny

Pokud uděláte do lahve čtyři otvory v každém směru, může systém zásobovat až čtyři keře, avšak počítejte s tím, že voda bude odtékat rychleji. Pokud máte strach, že zemina po nasáknutí díru ucpe, můžete okolo lahve ještě naskládat suchou slámu, zasypat lahev pískem nebo ji navléknout do nylonové punčochy. Kolem jamky můžete také nalít hydrogel, vlhkost tak zůstane u kořínků o něco déle.

https://ohlyad-dnya.pro/

Lahve po zapuštění do země a naplnění vodou uzavřete víčkem, aby se uvnitř vytvořilo vakuum. Potom bude voda pomalu kapat do země. Pokud potřebujete zrychlit odtok vody, můžete víko trochu odšroubovat. Jedna pětilitrová lahev vystačí zhruba na den. Pro zvýšení efektu zadržování vlhkosti by měly být záhony mulčovány. Povrch půdy zůstane suchý, takže nebude nutné zeminu kypřit a nebude zde vyrůstat ani plevel.

https://ohlyad-dnya.pro/

Zdroj: ohlyad-dnya.pro