Vaření a pečení ze sezónních potravin je velice populární a k podzimnímu období neodmyslitelně patří dýně. Můžete z ní připravit polévku, kaši, podávat ji s dušeným masem, vyrábět z ní sladké dezerty a dokonce i alkohol nebo kávu. Má mnoho využití i ve světě, například v Arménii se především peče a plní rýží nebo ořechy a v Indii se z ní vyrábí chalva, sladká pochoutka. Dnes vám ukážeme, jak si vytvořit zásoby na zimu a dýni konzervovat.
Zdravotní výhody dýně
Než se pustíme do samotného receptu, je dobré si říct, proč bychom vlastně měli dýni konzumovat. Nejde totiž pouze o její výjimečnou chuť, ale také o zdravotní výhody, které může našemu tělu přinášet. Přispívá například k léčbě a prevenci aterosklerózy. Její uklidňující vlastnosti nám pomohou při nespavosti a úzkostném spánku. Stejně tak dobře předchází vzniku zubního kazu. Díky vysokému obsahu železa v dužině se doporučuje jedincům s anémií. Obecně funguje jako absorpční činidlo, váže na sebe a odstraňuje bakterie, toxiny a škodlivé látky z těla, což znamená, že je dokonalým nástrojem k pročištění celého těla.
Zásoby dýně na zimu
Dnes bychom vám rádi ukázali, jak si vytvořit dostatečné zásoby dýně na zimu. V chladném zimním obobí vám určitě dodá dobrou náladu a správné množství živin. Budete potřebovat:
· 3 kg dýně
· 600 g cukru
· 3 pomeranče
· 1 citrón
· 15 g kyseliny citrónové
Jak správně postupovat?
Nejdříve je potřeba dýni zbavit tvrdé slupky. Oloupejte ji, odstraňte semínka a nakrájejte na menší kostky. Nyní vezměte pomeranče a citrón a ponořte asi na 30 vteřin do vroucí vody. Následně vyjměte a také nakrájejte na stejně veliké kostky. Smíchejte připravenou dýni s citrusovými plody a kyselinou citrónovou. Všechny složky důkladně promíchejte a odložte na 3-4 hodiny. Po uplynutí potřebné doby přesuňte výslednou směs do hrnce a vařte 30 minut. Poté přelijte do půllitrových nádob. Zajistěte víčkem a zabalte do deky na několik hodin. Následně skladujte na tmavém a chladném místě. Takto připravenou dýni můžete přidat do sladkých dezertů i k masu. Nejlepší je ale jíst ji tak, jak je, a to přímo ze sklenice.