Představa romantického večera stráveného v přírodě je velmi lákavá. Sedíte na dece položené v měkké trávě, v ruce držíte sklenku vína, ukusujete něco malého na zub a povídáte si s osobou, která je vám nejdražší. Po příchodu domů si dáte rychlou sprchu, ale co to nevidíte? Nad kotníkem se objevila malá, téměř neznatelná tmavá tečka, která začíná nesnesitelně svědit. Při bližším prozkoumání zjišťujete, že jste si z venku přinesli nezvaného hosta – klíště! Zachvátí vás panika, co teď? Hlavou se vám honí encefalitida a borelióza a vy zmateně pobíháte po bytě a hledáte kapku oleje a tyčinku do uší, kterou se pokusíte tohoto odporného přenašeče nemocí odstranit. Hrozný scénář? Udělejte vše pro to, aby taková situace nenastala.
Nejaktivnější jsou na konci jara a v létě
Klíšťata jsou roztoči patřící do čeledi klíšťatovití a jejich hlavním zdrojem obživy je sání krve savcům, plazům a ptákům. Jsou hlavními a nejobávanějšími přenašeči lymské boreliózy, klíšťové encefalitidy a řady dalších infekčních onemocnění. Vyskytují se na celém našem území a nejčastěji na ně narazíte ve vysoké trávě, kde čekají na svou příležitost přichyceni na stoncích ve výšce od 20 centimetrů do 1 metru. Štěstí na ně budete mít i v lesích.
Od larvy k dospělému jedinci
Jejich vývoj je poměrně zdlouhavý – v ideálních podmínkách trvá 2 roky, než klíště projde všemi vývojovými stádii, může to však zabrat i 4 roky, v závislosti na volbě vhodného hostitele a teplotních podmínkách. Toto náročné období začíná nakladením 1000 – 3000 vajíček do půdy, ze které vylezou jako šestinohé larvy. V tomto stádiu hledají drobná zvířata, ke kterým se mohou přisát a parazitovat na nich (většinou jde o ptáky a ještěrky). Po tomto cyklu se z nich stanou osminohé nymfy, které opět potřebují vhodného hostitele pro další vývoj. Teprve po druhém cyklu přijímání potravy dospívají.
Jak zařídit, aby se vám klíště vyhnulo obloukem?
Obecně nesnáší ostré pachy, proto není nic jednoduššího, než si vyrobit domácí repelent z aromatických ingrediencí. Ten získáte svařením mleté skořice a hřebíčku. Po vychladnutí přelijte tekutinu do rozprašovače a nastříkejte na svršky před každým pobytem v rizikových oblastech. Dalšími účinnými pomocníky jsou éterické olejíčky, zejména ty z máty, eukalyptu a levandule. Stačí se jimi jemně potřít v místech, která nejsou schovaná pod oblečením, nebo použít stejně jako roztok hřebíčku a skořice.
Nenechte nic náhodě
Samozřejmě je nejlepší provést taková opatření, která vytvoří pro klíšťata nepřekonatelnou bariéru, tedy nedat jim žádnou šanci k přisátí se na vaši kůži. Toho docílíte tím, že budete mít vždy zastrkané kalhoty v ponožkách, bez ohledu na počasí. Po příchodu domů se veškerého oblečení zbavte a proveďte důkladnou prohlídku celého těla. Klíšťata se nejraději zakusují do míst, kde je kůže tenká a snadno přístupná, což jsou podkolenní jamky, krk, podpaží a třísla, mějte tato místa vždy zakrytá. Nezapomeňte na pokrývku hlavy, nejlépe kapuci, která zakrývá i zadní část krku. Pokud se chystáte v přírodě nocovat, ujistěte se, že váš stan má několik vrstev, z nichž jedna musí být z lehké síťoviny, přes kterou se nedostane žádný hmyz.