Skořápky jsou obecně podceňovaným materiálem. Z tohoto pevného obalu vajíček lze s trochou fantazie doplněné o šikovnost vytvořit neobyčejné umělecké kousky. O tom se přesvědčili i známí a přátelé muže, který si pro své výtvory vybral právě kousky tohoto pevného, vápníkem napěchovaného materiálu, jenž běžně končí v útrobách popelnic. Jejich kousky oblepil skleněnou lahev, čímž jí dodal nejen pevnost, ale po jejich nabarvení i neobvyklý vzhled. Objevil tak i svou vášeň v mozaikách, kdy začal staré talíře a vázy proměňovat v barevné dekorace, kterými si vyzdobil svůj příbytek.
Neobyčejná využití obyčejného zbytkového odpadu
Skořápky však mají vícero využití. Pomocí nich je možné vyčistit usazeniny ve váze, pomáhají při bělení prádla, zbavují hrnky hnědého zabarvení od čaje. Slouží rovněž jako kvalitní hnojivo – kousky očištěných skořápek jednoduše přidejte do hlíny v květináči. Jak je vidět, pro většinu lidí jde o něco, co patří do koše, ale realita je v tomto případě zcela jiná.
Příznivý vliv na lidské zdraví
Vzhledem ke svému složení bohatému na minerály a prospěšné látky, mezi něž patří uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý, kysličník křemičitý aj., je možné jich využívat jako účinného doplňku stravy. Obsahují také velmi hodnotné stopové prvky, jako je jód, železo, měď, zinek, kobalt, mangan či fosfor. Právě fosfor je nezbytný nejen pro stavbu kostí a zubů, ale také pro správné fungování nervové soustavy.
Vaječné skořápky je rovněž možné rozpustit v citronové šťávě či v kyselině citronové. Tento roztok se v těle vstřebá téměř okamžitě. Prášek vzniklý jejich pomletím rovněž neutralizuje přebytečnou kyselost v žaludku. Účinek je oproti jedlé sodě trvalý a bez škodlivých následků. Takto vzniklý prášek je ovšem nutné konzumovat nalačno – jeho kombinace s tukem by mohla v žaludku vytvořit pro organismus nevyužitelnou vápenatou hmotu připomínající mýdlo.