Za své zdraví je každý člověk zodpovědný sám

Ukrajinský lékař Nikolaj Amosov byl jedním z nejslavnějších lékařů dvacátého století, a to nejen v tehdejším Sovětském svazu, ale po celém světě. Jednou z jeho nejslavnějších teorií byl jeho systematický přístup ke zdraví. Podle Amosova má člověk své zdraví ve svých vlastních rukách a záleží jen na nás, jak se s tím vypořádáme a zda dobrým přístupem ke zdraví dokážeme předejít určitým zdravotním problémům. Zde je několika Amosových rad, které v souvislosti se systematickým principem prosazoval.

Nečekejte, že vás lékaři uzdraví, zodpovědnost je ve vašich rukou

Pro mnohé možná poněkud kruté, ale svým způsobem pravdivé tvrzení. Podle Amosova lékaři skutečně zachraňují životy, vyléčí nemoc a přivedou člověka do určitého stavu, ale pak již záleží jen na něm samotném, zda se vlastní snahou přičiní k tomu, aby se do podobného stavu nedostal znovu. Jako určitá ochrana slouží zejména zdravý životní styl. Tím, kdo je za naše zdraví zodpovědný, totiž nejsou lékaři, ale my sami. Zajímavá byla Amosova myšlenka, že zdraví je určitou rezervní energií našeho organismu, a proto, abychom ji měli, je důležité nejen správné fungování našeho těla, ale i duše.

Zdravý životní styl jako základ

Zdravý životní styl a stravování považoval Amosov za velmi důležitý faktor ovlivňující naše zdraví. Prosazoval například konzumaci minimálního množství tuku a nejméně tří set gramů ovoce a zeleniny denně. Čím pestřejší, tím lepší. Doporučoval rovněž pití čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy, naopak varoval před nadměrnou konzumací polévek. V polévkách je prý mnoho soli, která vzniká z vroucí vody a v ní vařené zeleniny, zejména vaříme-li ji dlouho. Každý člověk by měl podle Amosova alespoň dvacet až třicet minut denně věnovat cvičení a pohybu obecně, lidé se sedavým zaměstnáním více. On sám vytvořil i vlastní systém speciálních cviků, neboť trpěl problémy s páteří. Součástí zdravého životního stylu je i naučit se ovládat vlastní psychiku a také naučit se kvalitně odpočívat a relaxovat. Pozitivní vliv na naše zdraví má také otužování.

Čtěte také: 3 recepty na nejlepší nápoje na čištění cév

Lékaři musíte důvěřovat

Pro pozitivní výsledek léčky je podle Amosova důležité také to, aby pacienti svým lékařům důvěřovali a nepřistupovali k léčbě s nedůvěrou a předsudky. Zároveň varuje před nebezpečím hypochondrie a před nadměrným užíváním léků, které může člověku velmi uškodit.

Kdo byl Nikolaj Amosov?

Významný ukrajinský lékař a spisovatel, který je považovaný za jednoho ze zakladatelů sovětské plicní a srdeční chirurgie. Vyvinul nové metody operace plic i srdce a jako první na světě vytvořil a voperoval protitrombotickou protézu do srdeční chlopně. Sestrojil rovněž originální zařízení umělého krevního oběhu. Jako jeden z prvních lékařů viděl zdraví v širších souvislostech a prosazoval zodpovědný a systematický přístup každého jednotlivce ke svému vlastnímu zdraví.