Zachraňte umírající bazalku díky jednoduchému triku

Čerstvá bazalka i jiné bylinky jsou to nejlepší a nejjednodušší, co můžete doma pěstovat. Nepotřebujete na to ani zahradu. Stačí pár květináčů na parapetu a můžete mít neustále čerstvé bylinky. Některé můžete dokonce pěstovat doma i během zimy, takže budete mít doopravdy čerstvé bylinky po celý rok. Nenabízíme vám žádná kouzla, ale tímto způsobem můžete bazalku zachránit, jestli se jí u vás doma příliš dobře nedaří.

shutterstock.com

Klíč ke zdravé bazalce

Největším problémem u umírající bazalky je stále stejný květináč. Možná vás to po přinesení domů vůbec nenapadlo, ale po příchodu z obchodu byste měli bazalku ihned přesadit do jiného květináče. Najděte pro ní krásné místo na okenním parapetu a pravidelně ji zalévejte. Uvidíte, že to bude základ pro zdravou a bujnou rostlinu.

Rostliny potřebují dost prostoru

Při přesazování myslete na to, aby měly kořeny dostatek prostoru pro růst. Bazalka může vypadat jako malá bylinka, ale potřebuje dost místa pro růst. Při přesazování zvolte větší květináč a kvalitní substrát. Zacházejte s ní vždy opatrně, abyste při přesazování nepoškodili kořeny. To by mohlo její život hodně zkrátit a vám to zkazí radost.

Čtěte také: Krásné a voňavé růže. Vypěstujte si vlastní sazenice snadno a rychle

shutterstock.com

3 pravidla, na která nesmíte zapomínat

Při pěstování bazalky byste se měli držet tří zlatých pravidel. Všechny rostliny tohoto druhu potřebují teplo, dost světla a pravidelnou závlahu. Tato aromatická bylina potřebuje pro růst hodně tepla a světla. Na to nesmíte zapomínat. Zároveň ale nesmíte dát bazalku (ani jiné byliny) na přímé světlo, kde do nich bude celý den pražit slunce. To by totiž mohlo spálit listy.

Každá rostlina potřebuje správný substrát

Před přesazením si pořiďte substrát, který je určen pro byliny. Tak budete mít jistotu, že bazalka získáte všechny živiny, které potřebuje. Substrát vám ale pomůže také během pěstování. Můžete si na něm snadno vyzkoušet, jestli rostlina potřebuje zálivku. Jednoduše do ní strčte prst. Jestli je suchý do poloviny květináče, měli byste rostlinu jemně zalít.