Elektronická žádost o rozvod (vzory, rady, kam ji poslat) | ProSvět.cz
Menu

Jak se rozvést co nejrychleji? Podejte elektronickou žádost o rozvod (vzory, rady, a kam ji poslat)

Rozvod manželů

Když si dva přestanou rozumět, je někdy lepší, kdy „jdou od sebe“. Důvodů k neshodám může být mnoho, nejčastěji to však bývají finance a nevěra, která rozvrací i dlouholetá manželství. Žádost o rozvod ale může být komplikovaná a táhnout se i celé roky, zejména, pokud se manželé nedokážou dohodnout na majetkovém vypořádání. Jak rozvod urychlit, na co se připravit, a co znamená podání on-line žádosti o rozvod?

Rozvod manželů

Sporný x Nesporný x Ztížený rozvod

Není rozvod jako rozvod, a těch s hladkým průběhem bývá opravdu málo. Drtivá většina jich končí u soudu, a mnohé se táhnou i několik let. Nejjednodušší proces je tzv. nesporný rozvod, kdy se manželé sami dohodnou na podmínkách rozvodu, majetkovém vypořádání i na výchově dítěte, a tuto dohodu sepíší, podepíšou, a nechají ověřit pravost právníkem.

Nejčastější variantou potom bývá rozvod sporný, kdy musí za manžele rozhodovat soud. Ti se totiž nedokážou dohodnout na majetkovém vypořádání, bydlení, ani na výchově dětí. Nutno zmínit, že si často dělají jenom zbytečné naschvály, aby tomu druhému co nejvíce uškodili. Soud pak zkoumá příčinu rozvratu a snaží se vyvodit co možná nejlepší důsledky pro obě strany. Je-li například na vině nevěrný manžel, vyjde z rozvodu lépe manželka (není to ale pravidlem, soud také zkoumá, proč k nevěře došlo, jaký měli manželé vztah, jak to u nich chodilo apod.).

Vzory žádosti o rozvod:

  • Stáhněte si vzor žádosti sporného NEBO nesporného rozvodu v PDF (ZDARMA)
  • Předepsanou žádost si upravte dle svých potřeb; pokud potřebujete pomoct, napište na [email protected], popište nám svůj příběh, a my vám za 350 Kč žádost o rozvod připravíme

Poslední možností je potom rozvod ztížený, kdy si oba manželé rozvod přejí, ale byl by v rozporu se zájmem nezletilého dítěte manželů. Tady je na uvědomění každého obou z manželů, kdo může dítěti reálně poskytnout lepší podmínky pro život a výchovu. Posuzuje se, jestli má rodič stálé bydlení, zaměstnání, a kolik „volného času“ může dítěti věnovat. Je-li například otec v práci na stálých výjezdech, přikloní se soud na matčinu stranu, byť se může otec o své dítě starat sebelíp.

Rozvod manželství

Ztížený rozvod vás ale čeká i v případě, že se jeden z manželů na rozpadu manželství nepodílel, nebo by mu byla způsobena zvlášť závažná újma. V takovém případě pak mimořádné okolnosti (např. je-li jeden z manželů vážně nemocný, a není schopen samostatně fungovat) hovoří ve prospěch zachování manželství – byť může být pro jednu stranu nucené. Zákon ale hovoří po vzoru manželského slibu „ve zdraví i nemoci, v chudobě i bohatství“.

Jak zkrátit rozvod na minimum, a na co si dát pozor?

Víme, že tohle mnozí neuslyší rádi, protože „co kdybych mohl/a dostat víc?“, ale opravdu je dobré řešit vše s klidnou hlavou a rozumně. Nebo se raději chcete dlouhé roky přetahovat o každou korunu, strávit desítky hodin u právníků, u soudu, sháněním „špíny“ na druhého apod.? Zásadní je vyřešit bydlení, finanční stránku a péči o dítě. Z praxe víme, že děti zůstávají ve většině případů s matkou, která se obvykle stará o většinu výchovy už během manželství.

Bude to lepší pro dítě, nebo pro „vás“?

Muži by v tomto případě měli rovnou usilovat o střídavou péči než o „úplné opatrování“; chlapi, na tohle prostě nejsme stavění (samozřejmě existují výjimky). V praxi se manželé nakonec rozhádají tolik, že bude dítě ve výhradní péči jednoho z rodičů, a druhého bude vídat „nuceně“ z nařízení soudu. Oheň na střeše pak bude i kvůli výživnému, které „vyšoupnutý“ rodič povinen platit i za cenu, že se kvůli nevyřešené péči nemůže s dítětem vídat (a druhý rodič styku brání).

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
Nezařazené

Šílenství začíná! Češi začínají vykupovat potraviny ve velkém. O jaké…

Koronavirus je celosvětové téma a v České republice tomu není jinak. Oběti ve světě stále přibývají a virse už dostal…
Nezařazené

KORONAVIRUS: obávané téma Čechů, oběti ve světě přibývají. Mají se…

Obávaný Koronavirus je nejen ve světě, ale i v České republice opravdu aktuálním tématem. Vir, který se přenáší z…
Nezařazené

Vymyslela jak to udělat, aby byla její matka s rakovinou…

Rakovina není nic, po čem bychom toužili. Obrátí život vzhůru nohama a nic už není stejné jako dřív. Život se…
Nezařazené

Máte po holení tyto pupínky? Tohle je důvod jejich vzniku…

Holení částí těla je každodenní součást mnoha lidí. Když se řekne holení, většina z vás si jistě představí muže, kteří si…
Nezařazené

Kamera zaznamenala to, co můj táta dělal se čtyřletým dítětem,…

Žijeme v moderní době, ve které si nemůžeme být nikdy jistí, zda nás někdo sleduje pomocí skryté kamery. Používání skryté kamery…
Nezařazené

Vezměte bobkový list, zapalte ho a nechte ho čtvrt hodiny…

Každý dům má vlastní nejen atmosféru, ale také svou chuť. V nejednom domě voní domácí jídlo, u někoho káva, zatímco u…