Zadržování větrů je možná prospěšné společensky, nikoli ale zdravotně

Existují určitá témata, o kterých se na veřejnosti nemluví, a věci, které se na veřejnosti nedělají. Obě tato kritéria splňují větry. I když jde o přirozenou lidskou činnost, jsou větry určitým společenským tabu. Navíc mnoho lidí ve svém životě i několikrát denně větry úmyslně zadržuje, právě pro to, aby se nedopustili nevhodného společenského faux pas. Ukazuje se ale, že zadržování větrů je pro naše tělo nezdravé, pokud je to tedy jen trochu možné, je lepší se na chvíli vzdálit a větry uvolnit.

Reklama

Říhání i bolest břicha

Větry jsou přirozenou součástí našeho trávicího procesu, odborníci uvádějí, že v průměru, v závislosti na zkonzumované potravě, je normální uvolnit větry patnáctkrát až čtyřicetkrát denně. To ale pro mnoho lidí není vždy možné, a tak se snaží větry v sobě zadržet. Pokud se o to pokoušíme, tělu nezbyde nic jiného, než tyto plyny vstřebat a pokusit se je následně uvolnit jiným způsobem, zejména říháním. To ale samozřejmě také není společensky zcela vhodné. Navíc aktivace svalů, které ve snaze větry zadržet stahujeme, může vést k nejrůznějším bolestem břicha a také k pálení žáhy.

Problém pro naše střeva

Uvolnění větrů je pro náš organismus důležité také jako prostředek k vytvoření správného tlaku uvnitř našich střev, který pak umožňuje jejich správnou funkci. Pravidelné a dlouhodobé zadržování větrů tak může způsobit podráždění tlustého střeva a ve vážnějších případech až vznik hemoroidů. V neposlední řadě samozřejmě zadržování větrů přispívá k pocitu nafouklého břicha, zejména pokud je zkombinované s nezdravou stravou. S uvolněním větrů je kromě charakteristického zvuku často spojen i zápach. Lékaři upozorňují na to, že bychom tomuto zápachu měli věnovat pozornost, protože může být jedním ze signálů, kterým se nás naše tělo snaží upozornit například na určité zažívací problémy či potravinovou intoleranci.

Reklama