Pokud se trošku zajímáte o vaření a pečení, jistě jste si všimli, že poslední dobou si poměrně velké množství lidí začalo péct svůj vlastní domácí chléb a další pečivo, tak jak to kdysi dělávaly naše babičky a prababičky. A pokud si dáte práci a vyhledáte si ty nejlepší recepty, zjistíte, že mají jedno společné – místo droždí používají kvásek. Pokud i vy přemýšlíte o tom, že byste chtěli pečení z kvásku vyzkoušet, přinášíme vám recept na to, jak si váš první kvásek snadno vyrobit, a také několik informací o tom, proč je pečení z kvásku mnohem lepší a zdravější než z obyčejného droždí.
Recept na výrobu vlastního kvásku
U kvásku je důležitá jedna věc – čas. Jedna z věcí, která se nesmí, je spěchat. Na samotnou výrobu kvásku budete potřebovat čtyři dny. První den budete potřebovat pouze dvě základní ingredience, mouku a teplou vodu. Ve skleněné misce smíchejte padesát gramů mouky a padesát mililitrů teplé vody. Výsledkem by mělo být těsto, které je svou konzistencí podobné těstu na lívance, husté a tekuté. Na závěr misku překryjte potravinovou folií a nechte odležet do druhého dne. Kvásek můžete nechat například na kuchyňské lince, nedávejte ho ani do tepla, ani do chladu.
Následující den kvásek promíchejte a přidejte k němu dvě polévkové lžíce žitné mouky a trochu teplé vody tak, aby konzistence těsta zůstala nezměněná. Vše opět důkladně promíchejte a nechte odpočinout do druhého dne. Třetí den by se na kvásku měly začít objevovat vzduchové bublinky, které jsou důkazem toho, že kvásek začíná pracovat. Do kvásku opět přidejte žitnou mouku a teplou vodu stejně jako předchozí den. Čtvrtý den by měl být kvásek připraven k pečení. To, že je kvásek připraven, poznáte nejen podle bublinek, ale také podle jeho kyselé vůně. Obojí souvisí s bakteriemi, které v kvásku vznikly a které zpracovávají mouku a při tom vytvářejí oxid uhličitý. Takto vytvořený kvásek umístěte do chladničky, kde ho můžete sladovat přibližně po dobu dvou týdnů s tím, že jednou za čtyři až pět dní byste do něj měli opět přidat lžičku žitné mouky a vody. Během této doby ho můžete používat k vašemu pečení, poté se doporučuje vyrobit si kvásek nový.
V čem je kvásek lepší než droždí?
Důvodů, proč se dnes doporučuje omezit používání klasického droždí a navrátit se zpět k používání kvásku, je mnoho. Obecně všechny důvody můžeme shrnout do věty, že kvásek je pro naše tělo zdravější a přirozenější než droždí. Jakým způsobem? Díky bakteriím mléčného kvašení je kvásek pro náš organismus mnohem snadněji stravitelnější než droždí. Je tak mnohem lepší pro naši trávicí soustavu a nemusíme se obávat toho, že po jeho konzumaci se budeme potýkat s nejrůznějšími problémy typu nadýmání a podobně.
Kváskem proti překyselení organismu
Jedním z problémů, který dnes trápí mnoho lidí je lidově řečeno překyselení organismu, které je nejčastěji spojeno s tak zvaným pálením žáhy. Problém překyseleného organismu úzce souvisí s naším moderním životním stylem. Prostředí našeho těla tak, aby v něm co nejlépe probíhaly životně důležité látkové přeměny, by mělo být mírně zásadité. Moderní nezdravé stravování ale narušuje vnitřní rovnováhu našeho organismu, protože toto zásadité pH snižuje a tato kyselost a nerovnováha má následně za následek narušení buněčné aktivity, která může vyústit v nejrůznější zdravotní komplikace, které označujeme jako překyselení organismu. Naše strava je totiž příliš bohatá na nejrůznější produkty, které vytvářejí v našem těle kyseliny, například maso a masné výrobky, mléčné výrobky či cukr. Kváskový chléb a další kváskové pečivo nám od tohoto problému může pomoci.
Mezi další zdravotní výhody konzumace kváskového pečiva patří to, že má nízký glykemický index, po jeho konzumaci se tedy cítíme déle sytí, protože hladina cukru v naší krvi nestoupne tak rychle, jako po konzumaci normálního pečiva z droždí. Z tohoto důvodu je vhodný například také pro diabetiky, ale konzumovat ho mohou i lidé trpící celiakií.
Kváskové pečivo skvěle chutná i dlouho vydrží
Další nespornou výhodou je, že kvásek je ryze přírodní, pro jeho přípravu nejsou používány žádné uměle vyrobené ingredience. Klasický kváskový chléb slze vyrobit pouze ze tří surovin, tedy mouky, vody a soli. Podle vašich přání a chuťových preferencí ho lze poté samozřejmě obohatit i o další ingerence, jako jsou nejrůznější semínka, například slunečnicová, lněná či dýňová, ale také různé bylinky či koření.
Z praktického hlediska ženy oceňují i skutečnost, že kváskový chléb vydrží déle než běžný chléb, bez problémů ho lze konzumovat i týden. Důvodem je kyselina mléčná, která při kvašení vzniká a která chléb přirozeně konzervuje. V neposlední řadě je kváskový chléb v porovnání s kvasnicovým mnohem chutnější. A jak jsme již naznačili, kvásek můžete použít nejen na pečení chleba, ale i dalšího pečiva, jako jsou rohlíky, housky či žemle, ale také na koláče, buchty i vánočka. Jednou ochutnáte a už nebudete chtít nikdy jiné.