V zahradě jsem začala pěstovat borůvky, no manžel nevěřil, že vyrostou. Já jsem však poznala tento ověřený trik, díky čemuž jich mám v zahradě kopec!

Kdo by neměl rád borůvky? Jsou jedním z lesních plodů, které si pamatujeme už od dětství. Borůvky nejsou jen chutným ovocem, ale i skvělou alternativou pro doplnění vitamínů. Kromě toho, že borůvky obsahují mnoho vitamínů, posilují také imunitní systém, zpomalují proces stárnutí a zároveň dodávají životní energii. Ne všichni si však můžeme dovolit dlouhé procházky do lesa, kde bychom si borůvky nasbírali. Skvělou zprávou je, že si je dokážete vypěstovat v pohodlí domova.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Čtěte také: Nevíte, co o víkendu připravit? Pak vyzkoušejte tuto vynikající šťavnatou Masovou roládu!

Borůvky jsou skutečnou továrnou na vitamíny, můžete si je vychutnávat s lžičkou cukru či medu, skvělou alternativou jsou i zapečené v koláči. Tyto lesní plody si v dnešní době umíme bez problémů koupit i v obchodě, všichni však víme, že patří mezi ovoce, které je dražší než například taková jablka. Máme pro Vás skvělé tipy, jak si borůvky vypěstovat i doma na zahradě.

Jak správně pěstovat borůvky, aby byla Vaše úroda co nejbohatší?

Než zasadíte borůvky, ujistěte se, že jste si koupili keř, který se hodí do Vašeho klimatického prostředí. Některé plody totiž upřednostňují vysokou vlhkost a jiné jsou zase schopné odolávat vysokým teplotám.

Kyselost půdy sehrává při pěstování borůvek velkou roli. Nejideálnější kyselost půdy je v rozmezí 4-5 pH. Pokud půda ve Vaší zahradě nesplňuje tuto podmínku, borůvky můžete bez problémů pěstovat i v květináčích.

Borůvky potřebují sluneční světlo a úrodnou půdu. Vzdálenost mezi keři by neměla být menší než 1,5 metru. Pokud chcete borůvky pěstovat v květináčích, nádoba by neměla mít menší průměr než 50 cm. Tyto plody vždy zalévejte tak, aby měly 5-10cm vrstvu vody jednou za týden.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Buďte velmi opatrní zejména při ptácích a při škůdcích. Při pěstování borůvek používejte bambusové tyče nebo speciální rošty, které zabrání tomu, aby Vám právě ptáci nebo škůdci poškozovali úrodu.

Borůvky pravidelně stříhejte. Díky tomuto jednoduchému triku Vám bude jeden keř nést ovoce až 20 let. Vzhledem k tomu, že budete borůvky pravidelně stříhat, vytvoříte si tak štěpy, ze kterých budete mít další keře.

Nejlepším obdobím pro zasazení borůvek je na jaře s tím, že již v červenci budete mít skvělou úrodu. Pokud uvidíte, že jsou plody zralé, nesbírejte je hned, nechte je na keři ještě několik dní – budou potom ještě chutnější.

Borůvky mají množství příznivých účinků pro naše tělo a celkový imunitní systém. Kromě toho, že jsou vynikajícím pokrmem, pomáhají při problémech s cholesterolem, čistí krev, zlepšují krevní oběh, zlepšují paměť, ale také pomáhají odbourat stres. Borůvky si můžete vychutnat jako čerstvé ovoce, zavařeninu, povidla, ale chutnou alternativou jsou i sušené plody nebo čaj. Vyzkoušejte si je vypěstovat doma. Nejenže jsou skvělým pokrmem, budou i krásně zdobit Vaši zahrádku.