Pokud vás často bolí záda, aniž jste se předtím zranili, nebo máte jiné obdobné potíže, velice pravděpodobně to bude souviset s vašimi špatnými návyky při různých činnostech během dne. Zatím si jich možná nejste vědomi, možná bolest zad zatím není častá ani intenzivní, ale pokračováním v chybných polohách těla si můžete stávající problémy výrazně zhoršit a přivodit si nové.
Pojďte se s námi tedy podívat na to, co lidé často nevědomky dělají špatně, a přitom stačí jen velmi málo k tomu, aby pozice těla byla správná. S velkou pravděpodobností se alespoň v některých z níže uvedených 10 příkladů najdete a budete alespoň vědět, co a jakým způsobem je potřeba změnit.
1. příklad
Řidiči často dělají tu chybu, že si nastavují zrcátka do polohy, která jim vyhovuje, aniž si předtím sedli rovně. Pokud správný postup dodržíte a během jízdy si uvědomíte, že v některém ze zpětných zrcátek nevidíte žádný odraz, je to neklamná známka toho, že jste se nahrbili a snížilo se vám tak těžiště. Automaticky se pak ihned narovnáte, abyste opět viděli.
2. příklad
Pokud sedíte, doporučuje se rozložit váhu mezi boky a nohy. Ideální poloha je, že chodidla máte položená na zemi a kolena ohnutá v pravém úhlu. Můžete si pomoci také opěrkou pod nohy, kterou si buď zakoupíte ve zdravotnických potřebách nebo ji nahradíte například knihami, kterými si podložíte nohy.
3. příklad
Abyste zamezili hrbení se, které patří mezi nejčastější důvody silných bolestí zad, můžete zkusit jednoduchý trik. Srolujte ručník a dejte si ho záda do úrovni beder, kde je páteř přirozeně prohnutá. Poté se opřete a sami ucítíte, že vám tato opora pomáhá držet se zpříma a nedeformovat přirozený tvar páteře.
4. příklad
Při potížích může pomoci také kinesiotaping, což je původně japonský terapeutický postup, který umožňuje správné držení těla pomocí speciálních pásek, takzvaných tejpů. Pásky jsou textilní, elastické a samodržící a aplikují se přímo na kůži. Pro celkové správné držení těla se používá kříž vytvořený z tejpů přes záda, který tak zádovým svalům omezí jejich hybnost a udrží je ve správné pozici, zejména tehdy, když má člověk tendenci sklánět ramena směrem dopředu.
5. příklad
Na nutnost správného držení těla většina z nás obvykle zapomíná, i když teoreticky o jeho potřebě víme. Proto se doporučuje umístit na běžná místa papírek se vzkazem, kterým sami sobě připomenete, že se máte narovnat. Taková připomenutí pak časem povedou k tomu, že se vaše správné návyky upevní. Zvláště se doporučuje mít takový vzkaz na počítači nebo notebooku, kde lidé obvykle tráví hodně času.
6. příklad
Pokud z nějakého důvodu nemůžete využít metodu lístků se vzkazy sami sobě o správné pozici těla, protože jste například na pracovním jednání, ve vlaku nebo na návštěvě, zkuste se i při běžných činnostech a změnách polohy těla v duchu zeptat sami sebe, zda tělo držíte správně.
7. příklad
Pokud máte tendence se při chůzi naklánět dopředu a hrbit se, budete mít časem vážné problémy se zády. Abyste tomu předešli a chodili vzpřímeně, zkuste si například představit, že vám z ramenou splývá dlouhý a těžký plášť, který táhnete za sebou a který vás nutí se narovnat.
8. příklad
Při stoji pomůže vašemu vzpřímenému postoji, když si dáte ruce do zadních kapes. Obvykle se lidé při stání
- hrbí
- záda se jim prohýbají do oblouku, a
- ramena jsou vysunuta dopředu.
Držte ruce v zadních kapsách, když stojíte, a díky tomu se vaše ramena opět posunou zpět do správné polohy, páteř se srovná a otevře se vám hruď.
9. příklad
Pokud stojíte nebo sedíte, zkuste si uvědomit pozici vaší hlavy. Pokud je vysunutá dopředu, není to správně, a měli byste ji aktivně posunout směrem vzad. Docílíte tak jejího správného držení.
10. příklad
Během telefonování, pokud možno neseďte. Rozvoj mobilních telefonů umožnil mimo jiné i to, že s telefonem lze v průběhu hovoru chodit, což je pro záda rozhodně prospěšnější než sezení. To platí obzvlášť pro dlouhé hovory, kdy je naše pozornost soustředěna na obsah rozhovoru a tím spíše si neuvědomíme, že špatně sedíme.