Zapomeňte na různé napodobeniny a připravte si vždy jenom originál. Co? Oblíbený masový pokrm jménem šašlik. Jak naložit maso aby chutnalo a jak na samotné jeho grilování? Není to žádná věda

Když se řekne kebab, tak si většina lidí představí velký elektrický gril, na kterém se otáčí hora masa. Pravý kebab je však z mletého, které je napichované na jehly a grilované na ohni. Z tohoto receptu vychází také šašlik, který má počeštělou variantu v podobě špízu. Na ten, ve stylu „co dům dal“, ale raději zapomeneme a podíváme se na recept originální. Uvidíte, že dodržet správný postup se projeví na samotné chuti.

Jehněčí šašlik jako klasika

Začneme naprosto základním receptem, kterým je jehněčí šašlik. Ten je klasickým receptem a celosvětově se jedná o nejpopulárnější variantu. Potřebovat na ni samozřejmě budete jehněčí maso, dále cibuli, slunečnicový olej, sůl a pepř a také citronovou šťávu. Nic více už opatřovat nemusíte.

Základem receptu je marináda z oleje, citronu a nakrájené cibule, do které se naloží na kousky nakrájené jehněčí maso. Zde se nechá minimálně 3 hodiny při pokojové teplotě. Potom se vyndá, napíchá na jehly i s kousky cibule a začíná jeho grilování. Zkuste a poznáte jeho dokonalost.

Čtěte také: Ochutnejte recept na sušená jablka se skořicí! Jedná se o jednoduchý, ale skvělý pamlsek večer k TV. Zejména o Vánocích!

Šašlik z bůčku, jako alternativa z Gruzie

V této zemi je šašlik také velmi populární. Zde se připravuje s využitím vepřového bůčku. Ten není jedinou surovinou, jelikož dále budete potřebovat také červený vinný ocet, cibuli a opět sůl a pepř na primární dochucení masa, které nakrájíte na kousky.

Ani tady nesmí chybět marináda právě z nakrájené cibule a červeného vinného octa. Pokud máte čas, můžete v ní nechat maso v chladu naložené i 5 hodin. Potom ho vyndejte, s cibulí napíchejte na jehly a postupně grilujte, dokud nebude dokonale hotové.

Kuřecí šašlik pro toho, kdo nemá rád jiné maso

Dnes je kuřecí velmi populární a tak se objevilo také v alternativě daného klasického receptu. Kromě kuřecích prsou je třeba použít také pomerančový džus, zázvor, dále sójovou omáčku, rajčatový protlak, trochu cukru a opět samozřejmou sůl a také pepř.

jak je vidět, u tohoto receptu je celkem specifická marináda, která mu dodává na zajímavosti. Do ní se maso naloží na dobu zhruba 30 minut. Dále raději ne, aby maso nebylo až příliš nasládlé. Potom se vyndá, nechá se okapat, napíchá se na jehly a může přijít na gril, eventuelně také do trouby.

Lososový šašlik pro milovníky ryb

Máte rádi ryby? Pokud ano, sáhněte po mořské klasice v podobě lososa. K němu si na marinádu připravte česnek, kopr, citronovou šťávu, hořčici, mletou papriku, cibuli a sůl a pepř. Všechny ingredience smíchejte a poté jím lososa potřete.

I tady je doba nakládání spíše kratší, a to 30 minut. Je to kvůli celkové jemnosti masa, kterou losos má. Když je krájený, je vhodné využít spíše větší kousky, aby z jehly následně nepadal. Ideální přípravou je takzvaný lávový kámen, na kterém se na jehlách opéká.