Brambory patří mezi tradiční přílohu. Do české kuchyně se brambory dostaly sice až v 17. století v dobách hladomoru, ale od té doby jsou její neodmyslitelnou součástí. Dalo by se říci, že dokonce nejoblíbenější, kdyby se jen nemusely škrábat. I to je důvod, proč brambory ztrácejí v posledních letech na oblibě, nejprve je zastínily knedlíky, posléze rýže nebo těstoviny. Jsou však tradiční česká jídla, která si nelze bez brambor představit, proto je lepší si ukázat způsob, jak je oloupat rychle a snadno. A dokonce bez škrabky!
Brambory na všechny způsoby
Existuje nesčetně způsobů přípravy brambor. Jedno však mají společné, je nutné je před konzumací zbavit slupky. A to bývá problém. Ať už z nedostatku času nebo pohodlnosti si proto lidé hledají za brambory náhradu. Ale ruku na srdce, nejsou k řízku lepší brambory než rýže? A co takový bramborový salát se smaženým kaprem, tam se náhrada hledá jen těžko. Obdobně jen těžko přesvědčíte děti, že namísto bramborové kaše s uzeným si mají dát tu fazolovou. Co se raději naučit oloupat brambory bez námahy?
Na loupačku bez škrabky
Před přípravou brambor na loupačku je musíte pořádně omýt, aby na slupce nezůstaly nečistoty nebo přímo bláto. Po důkladném umytí je vložte vcelku do velkého hrnce a zalijte vodou, aby byly zcela ponořené. Přidejte čajovou lžičku soli a dejte vařit. Přiveďte k varu, poté stáhněte na mírný plamen a vařte doměkka. Po dovaření si připravte misku se studenou vodou, do které vhoďte několik kostek ledu. Po slití horké vody vložte brambory do ledové vody. Následně je stačí vytáhnout a slupku pomocí prstů lehce sloupnout. Ani škrabku nebudete potřebovat!
Vodu použijte na polévku
Kromě snadného oloupání přináší vaření brambor vcelku a se slupkou také další výhodu v podobě většího množství zachovaných vitamínů. Ve slupce se jich totiž koncentruje nejvíce, v případě, že to je možné, je vhodná konzumace brambor i se slupkou. Metodou vaření brambor na loupačku dochází k menším ztrátám živin, proto je možné použít i vodu, ve které se brambory vařily na základ polévky.