Zázračné schopnosti této květiny, proto by ji měl mít každý doma: Po přečtení si ji hned půjdete koupit

Máte rádi pěstování rostlin, ale nemáte zahradu, na které byste mohli svoje touhy realizovat? Říká vám něco název rostliny Fikus Benjamin? Vyzkoušejte si doma vypěstovat tuto populární rostlinku podle jednoduchých rad. Připravili jsme si pro vás několik základních informací, které se pro její pěstování určitě hodí znát. Fikus je totiž velmi citlivá rostlina a jakákoliv změna se na ní může zásadním způsobem podepsat. Nedovolte, aby mu opadaly všechny listy.

Reklama

Dosahuje až 30 metrů

Na začátku si povíme o této rostlině několik základních informací. V přírodě se fikus Benjamin vyskytuje hlavně v jižní Asi na severu Austrálie. Jeho výskyt byl také zaznamenán na ostrově Salomon. Na tomto ostrově dosahuje výšky až 30 m. V našich zeměpisných polohách se rostlinka pěstuje jako pokojová a dosahuje výšky maximálně kolika metrů. Listy této rostliny jsou malé, maximálně 8 cm dlouhé a 2,5 cm široké. Mají eliptický a špičatý tvar, jsou lesklé a zelené. Existují také odrůdy se světle zelenými listy a bílým okrajem.

Velmi citlivá na stres

Pořídíte-li si tuto rostlinu domů, je nutné se o ni pořádně a pravidelně starat. Důležitým bodem péče je prořezávání. Zde je možné rostlinu prořezávat a tvarovat stejně jako bonsai. Prořezávání by mělo být uskutečňováni na jaře a po řezu by měla ze stonků vytékat bílá šťáva. Může se stát, že rostlina začne ztrácet listy. Důvodem je její vysoká citlivost a rychlá stabilizace. To znamená, že rostlina si rychle zvykne na prostředí, a pokud ji přemístíte jinam, dostane se do stresu a začne listy ztrácet.

Mimo sluneční záření

Ztráta listů nemusí souviset jen se stresem, ale také se špatnou péčí o rostlinu. Co tedy dělat, aby rostlina listy neztrácela? Důležitá je kvalitní půda, v tomto případě propustný substrát s hodně humusem. Rostlina by neměla být v malém květináči, protože zde nebude moci pořádně růst. Zalévat by se měla jednou týdně a voda by v ní nikdy neměla zůstat stát. Nedoporučuje se, aby byla rostlina vystavena přímému slunečnímu záření.

Reklama

Ideální teplota a pozice

Ideální teplota pro rostlinu by v zimě neměla být pod 15 stupňů a v létě by se neměly vyšplhat nad 28 stupňů. Nedoporučují se také vysoké teplotní skoky. Ideální je udržet rostlinu v pozici směřující na východ, tedy u okna na východ. Rostlina by měla být pravidelně postřikována převařenou vodou, měla by se hnojit po 2 týdnech, přesazovat do větší nádoby po 2 letech a kontrolovat stav kořenů. V létě je možné nechat ji růst venku na zahradě.

Reklama