Blíží se podzim a s ním i doba nachlazení a chřipek. Pokud tedy již teď přemýšlíte, co zařadit do svého jídelníčku, aby vás letos žádné viry a bakterie neskolily, přidejte si na seznam kromě obvyklého ovoce a zeleniny také jedno koření. Zázvor. Většina z nás ho nejsnadněji konzumuje v podobě čaje, ale můžete si ho přidat také do nejrůznějších džusů, smoothie, polévek či omáček. Zázvor je bohatý na nejrůznější zdraví prospěšné látky. Obsahuje velké množství rozmanitých minerálních látek, především hořčík, fosfor, vápník, železo, zinek či draslík, a také na vitamíny, například B1, B2, B3, C a E. Tento nenápadný kořen má tak na náš organismus řadu velmi prospěšných účinků.
Usnadňuje trávení
Zázvor velmi účinně pomáhá při problémech s trávicí soustavou, neboť stimuluje trávení a zmírňuje podráždění a zánět trávicího traktu. Velkou úlevu přináší také při problémech s nadměrným nadýmáním a poskytuje rovněž vynikající úlevu od nejrůznějších žaludečních nevolnosti způsobených nejen viry, bakteriemi a infekcemi, ale také těhotenstvím, cestováním nebo chemoterapií. V případě intenzivních potíží se doporučuje chvilku žvýkat kousek čerstvého zázvoru.
Pomáhá při bolestech a zánětech
Odborné studie prokázaly, že zázvor má i velmi pozitivní účinky při zmírňování nejrůznějších bolestí, snižuje bolest svalů o dvacet pět procent, zmírňuje záněty a také příznaky svalové horečky. Pravidelná konzumace zázvoru eliminuje nejrůznější záněty přítomné v našem organismu.
Jak si nejlépe připravit zázvorový čaj?
Příprava zázvorového čaje je velmi snadná, Staří si uvařit přibližně jeden a půl šálku vody, následně, když začne voda vřít, do ní přidat dvě lžíce čerstvě nastrouhaného zázvoru. Nastrouhaný zázvor uvolní do vody více prospěšných látek než zázvor pouze nakrájený na kostičky. Následně vařte po dobu pěti minut, poté odstavte, přikryjte a nechejte deset minut odstát. Posledním krokem je scezení a případné ochucení trochou medu.