Pihy nebo pigmentové skvrny jsou typické pro některé typy pleti, ale není vyloučeno, že se na obličeji ženy objeví také v těhotenství nebo během kojení vlivem hormonálních změn, které v těle probíhají. Hyperpigmentace může být také důsledkem nadměrného opalování a často pak bývá velmi nevzhledná. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak se jí účinně zbavit a nevyžadují nákup drahých krémů a přípravků. Zde je několik z nich.

Recepty pro odstranění projevů hyperpigmentace

Existuje několik zaručených receptů, které vám pomohou rychle tónovat pokožku obličeje a odstranit nadměrné projevy hyperpigmentace. Využít k tomu můžete běžných surovin, které má obvykle každý z nás v domácnosti.

1.    Cibulový odvar

Efektivním prostředkem pro odstranění pigmentových skvrn či zmírnění vystouplých pih je výluh z cibule. Připravíte jej takto:

  1. Nakrájejte cibuli nadrobno a vložte ji do čajového pytlíku.
  2. Směs zalejte jako čaj.
  3. Po vyluhování si cibulovým čajem m potřete obličej a nechte jej 10 minut působit.
  4. Opláchněte teplou vodu.

2.    Jogurtová maska

Obdobně jako cibule, i mléko či jogurt obsahují látky, které pomáhají sjednocovat odstín pleti. Aplikace tohoto receptu je jednoduchá – stačí nanést mléko anebo jogurt na obličej a nechat jej 10 minut působit. Poté jogurt či mléko z obličeje opláchněte. Pro dlouhodobé udržení efektu používejte masku dvakrát denně po dobu dvou týdnů.

3.    Extrakt z listů moruše

Látky obsažené v listech moruše pomáhají regulovat obsah melaninu v pokožce. Listy se suší a poté po namočení do vody nechají působit přímo na obličeji. Čím častěji budete listy aplikovat, tím lepší výsledek bude kúra mít.

4.    Aloe vera

Pokud doma pěstujete tuto rostlinku, můžete k zesvětlení a odstranění hyperpigmentace používat přímo ořezů jejích listů. V opačném případě si můžete pořídit krém, který tuto složku obsahuje.

5.    Jablečný ocet nebo mošt

Kyselina octová obsažená v jablečném octu i moštu pomáhá podobně jako látky obsažené v cibuli zesvětlovat a sjednocovat pokožku obličeje. Aplikují se ve 50% roztoku (smíchané s vodou 1:1) přímo na postižené místa pleti, kde se nechávají působit 3 minuty a poté se opláchnout. Postup byste měli opakovat 2krát denně, je však nutné si dávat pozor na jiná kožní onemocnění na obličeji, které byste tímto způsobem mohli podráždit.

Prevence hyperpigmentace

Pokud se s pihami či pigmentovými skvrnami setkáváte často, je v tomto případě lepší než jejich odstraňování implementovat preventivní opatření, která zabrání jejich rozvoji. Ideální je proto používat i na obličej ochranné opalovací krémy s vysokým UV faktorem, ale také zkontrolovat obecně kosmetiku, kterou používáte. Ta by neměla obsahovat rtuť a ideálně by měla být bohatá na retinoidy a vitamín C (stejně jako vaše strava).

Sdílejte článek