David Hampl
3 března, 2021

Leckdo tento problém zná. Ztvrdlé a často i popraskané paty jsou zejména letní záležitostí. Suché počasí, únava, otevřené boty nebo případně i různá onemocnění, to jsou nejčastější věci, které nohám vůbec neprospívají. Kůže na nohou ztvrdne, může začít praskat nebo se odlupovat. Oba případy jsou velmi nepříjemné a bolestivé, někdy se tato místa mohou zanítit, což je velmi nepříjemné. Věnujte svým nohám pravidelnou péči, je to jednoduchá prevence, která vám pomůže od budoucích problémů.

Koupel nohy osvěží a změkčí ztvrdlou kůži

Nohy nosí váhu celého těla, opravdu se nadřou. Proto si určitě zaslouží vaši pravidelnou pozornost. Připravte si lázeň, která unavená chodidla osvěží a zároveň je změkčí.

Nalijte do lavoru nebo speciální vaničky na koupel nohou zhruba 1,5 litru teplé vody. Voda by měla být tak teplá, jak vydržíte, ani příliš horká, ale ani vlažná. Připravte si suchý ručník a pemzu nebo jinou pomůcku na oškrabání tvrdé kůže. Ponořte nohy na 5–10 minut do lavoru a lázeň si užijte. Poté nohy osušte suchým ručníkem. Do lavoru přidejte 4 lžíce peroxidu vodíku a vraťte nohy na 10 minut zpět. Po této době můžete vidět, že se slabé vrstvy staré kůže již začínají odlupovat. Pokud vás chodidla jemně pálí, štípou nebo svědí, je to normální. Je-li vám to ale hodně nepříjemné, nohy vyjměte dříve a proces ukončete. Chodidla osušte. Silnější vrstvu staré kůže je třeba opatrně odstranit pemzou nebo škrabou na paty. Mějte se na pozoru, peroxid vodíku má tu výbornou vlastnost, že změkčuje. Proto na pemzu nijak netlačte a zrohovatělou kůži odstraňujte opatrně. Na konci procedury nezapomeňte nohy namazat vhodným krémem. Koupele můžete aplikovat každý týden po dobu jednoho měsíce.

Peelingové směsi prokrví a odstraní odumřelou kůži

Při peelingu dochází k odstranění odumřelých kožních buněk z povrchu těla. Je to cesta, kterou můžete ulevit i vašim nohám. Peelingovou směs nebo krém vmasírujte krouživými pohyby do pat a nechte chvilku působit. Poté opláchněte nohy vlažnou vodou. Peelingové krémy můžete koupit v drogérii nebo v lékárně. Ale určitě vám dobře poslouží i doma vyrobená směs, kterou připravíte například z kávové sedliny nebo kuchyňské soli. Přidejte k těmto ingrediencím trochu oleje, nejlépe olivového, který pokožku zjemní. Použít můžete ale i běžný kuchyňský olej.

Sdílejte článek