Zeleninový základ na vývar, polévku i omáčku nemusíte kupovat. Ten nejzdravější a nejchutnější vyrobíte doma. Stačí na to pár desítek minut a získáte zásoby na roky dopředu

Zelenina je velmi důležitou součástí lidské stravy. To proto, že obsahuje celou řadu důležitých látek a zároveň je celkem dietní. Kromě konzumace jí samotné nelze zapomínat také na to, že je nedílnou součástí mnoha receptů. Jsou to pečená masa, vývary, jsou to omáčky, polévky, ale i různé základy. A  v tu chvíli máte na výběr. Buď ji půjdete koupit a následně ji budete zpracovávat, nebo ji koupíte již hotovou, nebo sáhnete do vlastních zásob.

První varianta je celkem pracná a prodlouží tak přípravu plánovaného receptu. U druhé varianty vás může zklamat kvalita, stejně jako existence velkého množství soli a celé řady doplňkových látek. Proto jako nejlépe vychází varianta tři. Proto je tu náš recept na zeleninový základ, který budete mít doma k dispozici kdykoliv ho budete potřebovat,

Jaké jsou hlavní suroviny?

Pokud si chcete tento základ nachystat do zásoby a tak v budoucnu neztrácet čas přípravou, a zároveň si chcete být jisti kvalitou, podívejte se na náš recept. Jedná se o základ zeleninový a tady je soupis hlavních surovin, bez kterých se v tomto receptu rozhodně neobejdete. O jaké se jedná?

Čtěte také: Chtěl si z ní vystřelit, tak dal na toaletní papír sekundové lepidlo. Netušil ale, že své drahé způsobí tohle!

  • 500 g celeru
  • 500 g mrkve
  • 500 g petržele
  • 150 g libečku
  • 50 g petrželky
  • 300 g soli

Jak vidíte, stačí jenom několik druhů kořenové zeleniny. Rozhodně máte jistotu, že se obejdete bez různých dochucovadel, stejně jako se obejdete bez chemie a konzervantů. Zajistíte jak dokonalou chuť, tak i to, že vám směs dlouho vydrží. Samozřejmé je i to, že pokud preferujete jiné zeleninové základy, tak není problém tento recept inovovat a přidávat další a další možnosti.

Začínáme s přípravou zeleniny

Co je k přípravě nezbytné a bez čeho se rozhodně neobejdete? Bude to prvotní práce se zeleninou. Ta spočívá v tom, že ji budete muset nejprve očistit a umýt. Potom je třeba ji nakrájet spíše na menší kostky. Nadrobno nakrájíte také jednotlivé bylinky. Když vše máte, můžete všechnu zeleninu i bylinky promíchat ve větší nádobě. Potom zasypete solí a ještě jednou promícháte, aby se všechny ingredience správně propojily.

Umístěte do sklenic

Sklenice musí být dokonale čisté. Je třeba je nejenom klasicky umýt, ale je na místě je také vydezinfikovat pomocí páry. Budete tak mít stoprocentní jistotu, že budou bez jakékoliv nečistoty, která by mohla znamenat kontaminaci. Do daných sklenic jednotlivé dávky směsi umístíte. Velikost sklenic volte podle své potřeby a také podle toho, kolik zeleniny obvykle na vaření používáte. Dále nezapomínejte na to, že je dobré volit zavařovací sklenice se šroubovacím víčkem, díky kterému se následně i lépe dostanete k obsahu a ten budete moci zase uchovat i pár dní bez nutnosti složitého zavírání. Sklenice je možné bez problémů plnit až po okraj a není důvod obávat se natlačení zeleninové směsi dovnitř.

Jak na uchování?

Není třeba nic zavařovat nebo jiným způsobem sterilovat. Právě sůl a vzduchotěsné utěsnění je zárukou toho, že máte vytvořené takové podmínky, kdy vám zelenina vydrží bez problémů třeba i po celý rok. Pouze je důležité zvolit to pravé místo. To by mělo být jak chladné, tak by mělo být také tmavé. Vhodná tedy může být lednice, stejně jako neuděláte chybu, pokud zvolíte například i sklep.

Jak na použití?

Je to snadné. Kdykoliv budete potřebovat, jenom otevřete sklenici a vezmete si s zní tolik, kolik jenom bude třeba. Pamatujte také na fakt, že již nebude potřeba jídlo solit, jelikož samotná směs obsahuje sůl, která pomáhá ke konzervaci. Také dochází k tomu, že po dobu ležení ve sklenicích se sůl lépe propojí se zeleninou, což se následně podepisuje na tom, že jídlo bude mít mnohem lepší chuť, než když se dosolí jenom v samotném závěru.