Zemřela Zdena Hadrbolcová(86) : Památník České filmové a televizní historie. Známou tváří dlouholetého seriálu Ulice

V úctyhodném věku 86 let nás opustila významná česká herečka Zdena Hadrbolcová. Její umělecký odkaz a dlouholetý přínos českému filmu a televizi nelze přecenit. V posledních letech byla známou tváří dlouholetého seriálu „Ulice“, kde si zahrála roli pekařky Růženky. Seriál opustila před více než rokem, kdy ji postihly vážné zdravotní potíže.

Kariéra a Život

Zprávu o úmrtí této oblíbené umělkyně jako první přinesl web Blesk.cz. Televize Nova, s níž byla spojena po mnoho let, následně na svém Instagramu upřesnila, že poslední dobou se Zdena musela potýkat se špatným zdravotním stavem a byla v péči lékařů, nejdříve v Domově třetího věku a později v LDN.

Zdena Hadrbolcová se narodila 13. července 1937 a vyrůstala v pražských Holešovicích. Absolvovala francouzské gymnázium a následně vstoupila na DAMU (Divadelní fakulta Akademie múzických umění), kde se vzdělávala ve společnosti dalších pozdějších hereckých hvězd, jako byli František Husák, Nina Divíšková a Libuše Švormová, jak uvádí Česko-slovenská filmová databáze.

Čtěte také: Přiznání Igora Chmely z Partičky: K vůli alkoholu jsem přišel o řidičák a skončil ve vězení!

Po ukončení studií na DAMU se Zdena připojila k divadlu S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou), kde strávila třicet let své herecké kariéry. Následovala angažmá v Divadle Komedie, Rubín, Divadle Na zábradlí a v Divadle v Řeznické. Její schopnosti a talent ji brzy dostaly do popředí českého divadelního prostředí.

Herecký Talent

Její tvář se stala známou díky rolím tetiček a matek ve filmech a televizních produkcích. Její první filmovou matkou byla již v roce 1970 v snímku Karla Kachyni s názvem „Už zase skáču přes kaluže“. Během své dlouhé herecké kariéry ztvárnila několik stovek rolí před kamerou, což jí vyneslo uznání diváků i kritiků.

Posledním větším filmovým projektem, v němž si zahrála, byla komedie „Přes prsty“ scenáristy Petra Kolečka, která byla uvedena v roce 2019. Naopak prvním filmem, ve kterém se objevila jako herečka, byl podle Česko-slovenské filmové databáze „Probuzení“ (1959) režírovaný Jiřím Krejčíkem.

Ulice a Pozdější Kariéra

V posledních letech byla Zdena Hadrbolcová pevnou součástí nekonečného seriálu „Ulice“ na TV Nova, kde ztvárňovala roli pekařky Růženky, oblíbené postavy, které nic neuniklo. Její přítomnost v tomto seriálu získala srdce mnoha diváků a stala se ikonou českého televizního prostoru.

Mimo svou hereckou kariéru se Zdena také věnovala pedagogické činnosti na katedře autorské tvorby a pedagogiky na DAMU. Kromě toho se věnovala překladům z francouzštiny, italštiny a angličtiny, což ukazuje její mimořádný talent a vzdělání.

S odchodem Zdeny Hadrbolcové český film a televize ztratily významnou osobnost, jejíž přínos bude pamatován ještě dlouho. Její umělecký odkaz zůstane živý a inspirativní pro další generace umělců a hereček. Zdena Hadrbolcová zanechala nezmazatelnou stopu v české filmové a televizní historii. Její jméno bude navždy spojeno s kvalitním a pozitivním přínosem pro českou kulturu.

Zdroj: novinky.cz, blesk.cz, tn.cz