Správné zazimování zajistí vaší zahradě krásu i následující rok

[no_pagination]

Když skončíte na podzim se sklizením úrody a všechno začne mizet, je těžké být motivovaný k návratu zpět do zahrady. Je nutné však pamatovat na to, že je třeba zahradu před příchodem zimy řádně vyčistit a připravit na příchod prvních mrazů. Vyčištění a údržba na konci sezóny je tak důležitou součástí péče o vaší zahradu, protože jestli tak neučiníte, můžete se rozloučit na jaře s poctivou úrodou.

Je vhodné začít se zazimováním zahrady několik týdnů před prvními mrazy.

Čtěte také: Škrábance z brýlí umí odstranit jedlá soda, zubní pasta nebo vosk

Co při zazimování zahrady nepodceňovat?

Posbírejte zbylá semínka a usušte je, abyste je mohli použít příští rok.

Seberte bylinky a květiny k usušení. Svažte rostliny malých svazků, zavěste je vzhůru nohama na teplém, suchém a vzdušném místě, kde nesvítí slunce. Ujistěte se, že vytvoříte malé a  volné svazky umožňující dobrou cirkulaci vzduchu.

Po mrazech odstraňte z půdy  mrtvé rostliny a dejte je na kompost. Odstraňte všechen odpad, který by mohl způsobit plíseň.

Věnujte se i rostlinám

Odstraňte trvalky. Začněte tím, že odříznete pouze mrtvé a nemocné části, které od sebe poté oddělte.Po prvním mrazu odstraňte další zmrzlé větve nebo listy.

Vytrhejte zarostlé plochy. Tím se zabrání proniknutí plevelů do půdy a odstraníte potenciální oblast hnízdění ptáků.

Dejte pozor na vodu

Vyprázdněte a vyčistěte všechny kontejnery, květináče a zahradní dekorace, aby nedošlo v zimě k jejich popraskání a uložte je do kůlny.

Odpojte a vypusťte zahradní hadice. Spusťte zahradní hadici a zavěste jí přes zábradlí, abyste odstranili veškerou vodu, poté ji naviňte a uložte na suché místo.

Očistěte, nabruste a naolejujte všechny nástroje. To vám zajistí jejich delší životnost a ušetří vám spoustu práce při příchodu jara!

Zkontrolujte vaši půdu

Zvažte provedení testu půdy, který je zpravidla k dispozici za malý poplatek od místní pobočky. Výsledky testů budou většinou obsahovat doporučení pro změny, které byste mohli provést na své zahradě co nejdříve. Některé návrhy mohou trvat několik měsíců,  takže jejich využití nyní zajistí, že vaše půda bude na jaře připravena.

Vypleňte si záhony. Já vím, že jsme všichni víc než unavení z neustálého plení záhonů, ale pokud to uděláte teď, usnadní vám to sázení na jaře a vy budete velmi rádi, že jste to již na podzim udělali.

Rostliny musí přezimovat

Připravte česnek na přezimování. Nejlepší období, kdy dát česnek do země,  je, když teplota začne klesat, ale ještě předtím než země zamrzne. Tím se zajistí, aby si česnek v půdě vytvořil kořeny, ale aby si nezačal vytvářet nadzemní listí. Tento proces vám příští léto poskytne krásné paličky česneku!

Posypte záhony listy. Listy poskytují extrémně dobré hnojivo, pomáhají chránit půdu před erozí, zhutněním a zároveň poskytují živiny. Předtím než listy použijete, natrhejte je na malé kousky. Celé listy mohou vytvořit vrstvu, do které voda nemůže proniknout.

Čištění zahrady

Zkontrolujte svůj zahradní výkon a vytvořte si poznámky pro příští rok. Pokud si myslíte, že vaše paprika by potřebovala více slunce, nebo si chcete vysadit více odrůd rajčat, napište si to. Nejlepší je,  abyste si na to zapsali hned, jinak si na jaře nebudete moc vzpomenout.

Podzimní zahradnictví

Nakonec … nezapomeňte na ptáky! Vyčistěte svá ptačí krmítka a napajedla. Jakmile se ochladí, zdroje potraviny se pro ptáky stávají vzácnými.  

Díky tomu, že si během podzimu správně připravíte svou zahradu na zimu, budete se na jaře těšit úspěchu z dobré úrody a vaše zahrada se bude  každý rok lépe a jednodušeji udržovat!

A jak se vy staráte o svou zahradu před zimou? Pečujete o své rostliny s láskou, abyste se dočkali na jaře poctivé plnohodnotné úrody? Zde je pár tipů jak na to, ale oceníme i vaše rady, tipy a triky, jak zazimovat zahradu. Podělte se proto o ně s námi a s ostatními níže v komentářích.

Zdroj fotografií: pixabay.com