David Hampl
21 října, 2021

Trávicí obtíže a bolest žlučníku patří mezi nejčastější trápení, které postihuje většinu populace. Na vině je nezdravý jídelníček, nedostatek pohybu i přemíra stresu a špatný spánkový režim. Na žlučníkové kameny mohou upozornit záchvaty nebo bolesti, ale může se na jejich přítomnost přijít také zcela náhodně při rentgenovém vyšetření. Co v těchto případech dělat a jak se jich zbavit?

Žlučníkové kameny způsobují bolestivé záchvaty

Cholelitiáza, což je odborný název pro žlučníkové nebo žlučové kameny, je onemocněním trávicího traktu, kdy vlivem nepoměru v jednotlivých složkách žluči vznikají menší kamínky bílé, žluté, červené nebo zelené barvy. Žluč je zodpovědná za trávení a vstřebávání tuků a k jejímu skladování slouží právě žlučník, který přítomností kamenů trpí. Kamínky se mohou nadto dostat k vývodu, čímž způsobují bolestivé koliky, záchvaty, kdy dotyčný trpí několik minut nebo hodin bolestmi. Stává se to po požití tučné nebo mastné stravy.

Jak se zbavit žlučníkových kamenů

Při vzniku žlučových kamenů, ale také drobnějšího písku nebo bláta, hrozí kromě bolestí další obtíže, především při vyšší hladině cholesterolu, který negativně ovlivňuje organismus. Dále může dojít ke vzniku zánětů nebo k rozvoji infekcí, proto je vhodné se jich účinnou metodou rychle zbavit. Kromě předepsaných analgetických a spasmolytických léků je vhodná dieta, ale pomůže i přírodní směs na vyplavení kamenů.

Přírodní směs pro zdravý žlučník

Na přípravu směsi pro odstranění žlučníkových kamenů si nachystejte:

  • olivový olej lisovaný za studena – ½ hrnku,
  • Epsomskou sůl – 4 lžičky,
  • čerstvá šťáva – z 1-2 celých grapefruitů.

Den před kúrou se nedoporučuje požívat doplňky stravy, vitamíny nebo minerály. Dále postupujte takto:

V den léčebné kúry jezte normálně do 14. hodiny. Připravte si směs z epsomské soli a 3 hrnků vody, uložte do chladničky. V 18 hodin vypijte ¼ roztoku. Poté přimíchejte olivový olej a šťávu z grapefruitu a vypijte ve 22 hodin další čtvrtinu směsi. Pohodlně si lehněte a nechte směs pracovat po dobu 20 minut, kdy můžete v břiše cítit pohyby.

Druhý den vypijte ¼ po 6. hodině ranní opět čtvrtinu a po dalších 2 hodinách vypijte poslední část. Během této doby nejezte. Může dojít k lehké nevolnosti nebo průjmu, to jsou běžné doprovodné jevy, během kterých dochází k vyplavení kamenů. Jíst je možné 2 hodiny po ukončení kúry. Grapefruitovou šťávu by neměli konzumovat lidé, kteří berou léky vylučující konzumaci tohoto ovoce.

Sdílejte článek