Znáte pojem vaginální špinění? Pojďte se s námi na tuto problematiku podívat!

Vaginální špinění je vlastně drobné krvácení, které se vyskytuje mezi menstruačními cykly – zejména po sexu, před a po menstruaci. A zde přichází k hlavnímu problému – jak poznat, že se jedná o menstruaci, nebo jen o špinění? Jedná se o docela běžný problém, který si v životě zažije snad každá žena. Naštěstí se ale nejedná o nic, čeho byste se měli bát. Špinění nebolí a většinou není nebezpečné (pokud se neobjevuje s jinými příznaky, jako je například bolest v podbřišku).

Špinění versus menstruace

V některých případech může špinění odpovídat začátku nebo konci menstruace, kdy je krvácení slabší. Menstruaci obvykle poznáte tak, že přichází v rámci vašeho měsíčního cyklu. Co ale když nemáte pravidelný menstruační cyklus přesně na den? V takovém případě budete muset trochu pozorovat své tělo. Menstruaci obvykle doprovází další symptomy, jako je bolest v podbřišku nebo například špatná nálada. To u špinění není.

Menstruační krvácení se vyskytuje v hojnějším množství než špinění – jen těžko by si někdo nevšimnul, že menstruujete, kdybyste neměla vložku nebo tampon. Špinění se většinou vyskytuje v drobné míře, má slabě červenou barvu. Kdežto menstruační krvácení je zbarveno tmavě červeně, téměř až do hněda nebo na konci menstruace i do černa.

Čtěte také: Otec paterčat vodí své děti na vodítku. Co na to říká odborník?

Jak dlouho trvá klasické vaginální špinění?

Vaginální špinění, které je běžné a nezpůsobuje žádné obtíže, netrvá více než dva dny. Jeho příčiny mohou být různé, a pokud neprožíváte další obtíže, jako jsou bolesti nebo delší špinění, není nutná konzultace s lékařem (i když ta není na škodu nikdy). Vaginální špinění není samo o sobě nebezpečné.

Příčiny vaginálního špinění

Jak už bylo řečeno, příčiny vaginálního špinění mohou být různé. Od hormonální antikoncepce až po rakovinu. Níže se podíváme na jednotlivé příčiny vaginálního špinění a doporučíme vám, kdy je vše v pořádku a kdy je naopak potřeba neprodleně zajít za svým gynekologem.

Vaginální špinění způsobené hormonální antikoncepcí

Jedná se o vůbec nejčastější příčinu špinění. Hormony obsažené v antikoncepci jsou příčinou tohoto druhu špinění, které se vyskytuje ale tak do tří měsíců od začátku užívání antikoncepce. Poté už by se vyskytovat nemělo – pokud tedy berete antikoncepci pravidelně. Někdy se může stát, že si jednu či dvě pilulky po sobě nevezmete, a v takovém případě můžete začít špinit. V takovém případě není potřeba navštívit lékaře.

Infekce rozmnožovacích ústrojí

V takovém případě je vaginální špinění doprovázeno bolestmi, výtokem, horečkou nebo bolestmi při sexu. Určitě se poraďte s lékařem.

Rakovina reprodukčního systému

V případě rakoviny nebo třeba i nezhoubného nádoru může dojít ke špinění. Jedná se nejčastěji o rakovinu dělohy, kterou prodělávají ženy po čtyřicítce. Navštivte svého gynekologa.

Hormonální změny nezpůsobené antikoncepcí

V ženském těle se ale vyskytují i jiné hormonální změny, které mohou mít za následek špinění. Typicky se jedná o ovulaci, v rámci které dochází ke snížení hladiny estrogenu, nebo například o menopauzu, kdy se snižuje hladina hormonů v ženském těle.

Špinění po sexu

Také po sexu může dojít ke špinění. Důvodem je například poškození vaginální sliznice způsobené suchostí, různé infekce a sexuálně přenosné pohlavní choroby, perorální antikoncepce a další. Pokud se špinění vyskytuje jednorázově, není potřeba je řešit s lékařem. To až když se opakuje.