Jizvu na horní levé paži má řadu lidí. Nejde o zranění, ale důsledek očkování

[no_pagination]

Víte, proč někteří lidé mají na levé ruce malou kruhovou jizvu? Tato jizva je způsobena očkováním proti neštovicím. Tato vakcína byla používána až do 70. let. Zahrnuje živý virus Vaccinia, který spouští imunitní odpověď, která chrání lidi před virem variola, který způsobuje neštovice.

Narušení kůže aplikací vakcíny

Jakmile byla vakcína aplikována, došlo k narušení kůže, vytvoření puchýře a následně ke vzniku kruhové jizvy. Ptáte se proč tomu tak bylo? Lékaři používali rozvětvenou jehlu, která byla ponořena do roztoku vakcíny.

Pokaždé, když jehla pronikla do pokožky, přidávala malé množství vakcíny, která způsobovala puchýře …. Pravděpodobně proto vznikaly relativně velké jizvy po tomto očkování.

Co se stane po tomto očkování?

Na očkovaném místě dochází k mírnému otoku, který trvá 6 až 8 hodin. Potom se otok zmenší. Po 6-8 týdnech se znovu objeví otok. Tento otok začíná růst a vytváří puchýř, který poté praskne, uvolní kapalinu a vytvoří vřed. Jakmile je vřed uzdraven, zůstává jizva.

Po 70. létech…

V západních zemích byla po 70. létech vyloučena z očkování vakcína proti neštovicím, takže již nebylo nutné se očkovat, pokud někdo zrovna necestoval do země, kde virus ještě existoval. V 80. létech byl virus variola úplně vyhuben a ještě donedávna nebylo potřeba o vakcíně proti neštovicím ani uvažovat.

Znovu se objevují

Je však důležité si uvědomit, že v posledních letech se neštovice zase pomalu, ale jistě začínají rozšiřovat, a to i ve vyspělých zemích! Podělte se o své vlastní zkušenosti s očkováním níže v komentářích.

Zdroj fotografií: freepik.com