V následujících řádcích se podíváme na hodnocení vládních kroků při zvládání uprchlické krize z Ukrajiny, jak ji vidí zástupci neziskových organizací. Ti oceňují rychlou reakci kabinetu Petra Fialy na začátku války, ale ostře kritizují selhání v dlouhodobé podpoře a integraci uprchlíků. Zaznívají konkrétní výtky týkající se selhání sociálního systému, chybějících legislativních kroků i rizika zneužívání uprchlíků na pracovním trhu. Článek přináší ucelený pohled na situaci očima expertů z praxe, kteří s migranty pracují denně.
Prvotní reakce vlády byla podle odborníků příkladná
Zástupci organizací jako SIMI, CIC nebo OPU se shodují na tom, že česká vláda po vypuknutí války na Ukrajině v roce 2022 reagovala rychle a efektivně. Vyzdvihují zejména vytvoření krajských registračních center, zapojení krizových týmů a jasnou komunikaci směrem k veřejnosti i samotným uprchlíkům. „To považuji za zásadní politické a především lidské gesto, které mobilizovalo společnost,“ uvedla ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.
Pomoc fungovala díky obcím a dobrovolníkům
Martin Rozumek, šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům, rovněž ocenil vstřícné přijetí ukrajinských uprchlíků ze strany státu. „Z pohledu Organizace pro pomoc uprchlíkům je potřeba končící vládu pochválit za principiálně vstřícné přijetí ukrajinských uprchlíků, což spolu se snahou měst, obcí, mnoha desítek neziskových organizací a tisíců dobrovolníků přispělo k tomu, že jsme tuto naprosto bezprecedentní situaci dobře zvládli,“ uvedl. V těch nejtěžších měsících fungovala spolupráce mezi různými složkami systému překvapivě dobře.
Dlouhodobá integrace však pokulhává
Přes počáteční úspěchy ale odborníci upozorňují na vážné nedostatky v oblasti dlouhodobé podpory. Anna Marie Vinařická z Centra pro integraci cizinců poznamenala, že vláda sice zvládla prvotní kroky, ale selhala v zajištění udržitelné integrace. „Bohužel ale sledujeme neschopnost zajistit dlouhodobou a udržitelnou integraci ukrajinských uprchlíků do české společnosti jako její součásti, nejen jako levnou pracovní sílu,“ uvedla Vinařická.
Problémy s bydlením a dávkami
Zásadní slabinou systému je podle expertů špatně fungující sociální podpora. Faltová upozornila, že uprchlíci nejsou dostatečně začleněni do dávkového systému. Zároveň varuje před jejich zneužíváním na pracovním trhu a neřešenou bytovou krizí. „Ukázalo se, že meziresortní spolupráce funguje v krizi, ale po jejím opadnutí už ne tak dobře,“ dodala Faltová s tím, že stát selhává i v ochraně zranitelných skupin.
Nezákonodárná pasivita a nevyužité příležitosti
Další kritiku si vysloužilo nedokončení novel zákonů, které by mohly situaci výrazně zlepšit. Organizace litují, že vláda neprosadila novelu zákona o pobytu cizinců. Zákon o azylu, který přijat byl, je hodnocen spíše negativně. Podle kritiků chyběla odvaha a vůle využít silnou solidaritu společnosti ke strukturálním změnám.
Tisíce lidí stále žijí v nejistotě
I přes úbytek počtu ukrajinských uprchlíků v Česku – z původních 470 000 jich zůstalo přibližně 365 000 – zůstává situace mnoha z nich nejistá. Chybí systémová řešení pro seniory, nemocné nebo osoby se zdravotním postižením. „Stát není schopen začlenit staré, nemocné či lidi s handicapem do běžného systému státní podpory a sociálních služeb,“ uvedl Rozumek.
Integrace jako výzva, kterou vláda nezvládla
Integrace ukrajinských uprchlíků zůstává jednou z největších výzev současné doby, ale vláda podle neziskových organizací nenabídla žádnou dlouhodobou strategii. Chybí propojení mezi jednotlivými resorty, koordinace se samosprávami i dlouhodobá vize začlenění. Pomoc tak zůstává rozkouskovaná, neefektivní a závislá na iniciativě jednotlivců a neziskových organizací.
Co dál s uprchlíky v Česku
Zástupci organizací volají po tom, aby stát znovu aktivně vstoupil do řešení situace a nevnímal uprchlíky pouze jako pracovní sílu. Upozorňují, že bez podpory v oblasti bydlení, vzdělávání, zdravotní péče a sociálních služeb nebude možné zajistit jejich plnohodnotné začlenění do společnosti. Systém podle nich potřebuje zásadní reformu, která nebude závislá na krizových stavech, ale bude fungovat i v běžném režimu.
Zdroj: iDnes.cz