David Hampl
16 září, 2018
[no_pagination]

Vztah mezi vnoučaty a prarodiči je velmi zvláštní. Zatímco prarodiče se chovají jako autorita a poskytují bezpodmínečnou lásku, dostanou se i k tomu, aby svá vnoučata zkazili způsobem, kterým rodiče jednoduše nemohou. Ale kromě toho, prarodiče také mají neuvěřitelný vliv.

Zde je 10 věcí, které se vnoučata mohou naučit od svých prarodičů!

1. Historie

Děti nemusí nenávidět dějiny, když se nebudou učit o historii jen ve školních učebnicích a ze starých obrazů a obrázků. Možná by bylo zajímavější se učit od někoho, kdo skutečně dříve žil. Děti mohou zjistit, jaké to bylo vyrůstat během velké hospodářské krize, nebo druhé světové války přímo od prarodičů, kteří zažili život v té době. Osobní příběhy je mnohem snazší si zapamatovat než seznamy jmen a dat z nudných knih plných textů. Jak říká Kim Bishop ze Charlotte v Severní Karolíně: "Ráda jsem slyšela o tom, jak moji prarodiči vyrůstali a jak se liší jejich dětství od toho mého!"

2. Nová sada dovedností

Během svého dospívání se mnoho seniorů naučilo dovednostem, jako je šití, zahradnictví, pečení, chov nebo dřevoobrábění. Jedná se o skvělé věci, které se dají předat vnoučatům, i přestože se běžně již ve školách nevyučují. Jedná se totiž stále o velmi užitečné schopnosti!

A prarodiče se během svého života naučili věci, které se ukázaly jako užitečné. Lauren Harrisonová z Houstonu v Texasu říká, že její babička jí pomohla naučit se, jak hospodařit s penězy. "Protože vyrostla ve Velké hospodářské krizi, naučila se babička, jak je třeba zacházet se svými financemi. Její rady mi pomohly ušetřit spoustu peněz a neutrácet zbytečně za věci, které ve skutečnosti vůbec nepotřebuji" říká Harrison.

3. Moudrost

Vnoučata se mnohou obrátit na prarodiče v otázce života a zeptat se jich na další rady, protože často prarodiče zažívali stejný, nebo podobný zážitek - možná více než jednou. "Když jsem věděla, jak se moji prarodiči vyrovnávali s problémy v jejich životě, a věděli, že všechno zkrátka dopadne dobře, cítím, že budu v pořádku i já".

4. Historie rodiny

Každý má ty staré černé a bílé fotky neznámých příbuzných, ale babička a děda mohou skutečně prozradit, jaké byly vztahy ve vaší rodině, a kdo jsou ti záhadní lidé. Nechte svá vnoučata zeptat se na váš rodokmen - kdo jsou jejich sourozenci, rodiče, prarodiče, tety a strýcové? Prarodiče vědí mnoho o rodinných příslušnících, o kterých vnoučata ani nevěděli, že existují. A možná právě prarodiče tak mohou sdílet i nějaké legrační příběhy o rodičích vnoučat, když byli mladí. "Je opravdu zajímavé seznámit se s lidmi, kteří žili před vámi a dělali vaší rodinu takovou, jakou ji znáte dnes," říká Katie Matzaová ze Shreveport, Louisiana.

5. Humor

Škádlení je součástí vyrůstání, ale když pochází od někoho, kdo vás bezpodmínečně miluje, je to mnohem příjemnější. Učení vtipu a žertů přímo ze strany prarodičů je skvělý způsob, jak se spojit s vnoučaty a pochopit, jak reagují. Možná právě jen vy víte i nějaké ty vtípky ze života rodičů vašich vnoučat.

6. Naslouchání

Mnoho malých dětí si zvyká na to, že jejich rodiče poslouchají vše, co říkají, a očekávají, že jiní udělají totéž. Zatímco se jedná o zcela běžnou záležitost u malých dětí, je důležité, aby se naučili, jak naslouchat druhým.

Angela Mao z Bostonu, Massachusetts, říká, že naslouchání příběhů prarodičů "pomáhá vnoučatům se naučit poslouchat a porozumět tomu, co jim ostatní říkají. Takto, když se dostanou do školy, budou připraveni naslouchat svým učitelům a kamarádům, a učit se od nich."

7. Hry

Už jste někdy s vnoučaty hráli canastu, či žolíky? Tyto karetní hry - vzpomínky starších generací - s příchodem videoher a chytrých telefonů vypadají nekompromisně. Naučte však svá vnoučata bavit se i bez moderních technologií, zkrátka tak, jak jste to dělali, když jste byli v jejich věku. Možná najdete společnou novou oblíbenou karetní hru!

"Můj dědeček miluje hraní canasty," říká Harrison, "a když jsem si s ním hrála, uvědomila jsem si, že je to opravdu hodně legrace!

8. Emocionální podpora

Mít věrnou vrbu, která Vám naslouchá, jako rodič nebo prarodič, každý den, může být neocenitelné, když se snažíte procházet dospívajícími roky. Amy Kelly z Libby v Montaně říká: "Dospívající se ve svých formujících letech těžce spoléhají lidé kolem sebe a prarodiče mohou sloužit jako nestranný zdroj, který jim pomůže pochopit, kterým přátelům mohou důvěřovat a kterým nemohou."

9. Nepodstatné věci

Prarodiče již prožili podstatou část svého života, proto si uvědomují, že se nebudou rozrušovat nad malými věcmi; život je přeci příliš krátký. Mladí si však často myslí, že je třeba řešit naprosto vše a že všechno je velmi důležité, ale právě od svývh prarodičů a z jejich zkušeností se mohou naučit přizpůsobit své priority po projednání problémů se svými prarodiči, kteří mají širší pohled na svět.

"Moji prarodiči měli skvělé rady, když jsem byla příliš znepokojena maličkostmi. Pomohly mi pochopit, co se opravdu děje - rozhodně mi pomohli vyrůst a dospět!"

10. Písemnosti

Nenechte umění písemného dopisu vyblednout. Je to skvělá praxe pro děti, které se učí psát. Nastavte si pár pravidel se svými vnoučaty, např. zasílání pohlednic, dopisů, nebo suvenýrů z jejich nejnovějších výletů. Všichni tak zažijete skvělé spojení a navzájem se podělíte o své zážitky a zkušenosti. Písemná komunikace také vnoučata naučí trpělivosti, což jim v životě může velice prospět.

Prarodiče mají úlohu přijít s hodnotou moudrosti a lásky, kterou mohou sdílet se svými vnoučaty. Udělejte si proto čas, abyste svá vnoučata mohli nechat učit se od Vás a Vašich životních zkušeností, když jste tady. Užijte si společný čas strávený se svými vnoučaty a naučte je nadheldu na život, o který se v budoucnosti podělí Vaše vnoučata se svými vnoučaty. Neexistuje lepší způsob, jak předávat rodinné tradice a zkušenosti, než čas strávený se členy vaší rodiny!

Zdroj fotografií: shutterstock.com
Sdílejte článek