10 základních chyb, které děláme při výběru letních bot!

Jako vždy v tomto ročním období chrání regály v obchodě bohatý výběr letní obuvi pro každý vkus – ať už jde o formu, barvu, nebo cenu. Ale s touhou vypadat krásně, měli byste také pamatovat na své zdraví, pohodlí a hygienu chodidel.

My jsme se rozhodli, že Vám pomůžeme udělat správnou volbu přípravou ilustrovaného průvodce běžných chyb, které lidé dělají při výběru letní obuvi!

1. Výstelka je příliš úzká.

Čtěte také: Z jablek už nedělám nic jiného než tento minutkový koláč. Sní se vždy tak rychle, že rovnou dělám dva plechy

Nosit boty, jejichž výstelky jsou příliš úzké pro Vaše nohy, vytvářejí nevzhledný dojem. Navíc to může přispět k deformaci kloubů nohou a vést k opuchnutí Vašich nohou. Úzké boty často způsobují narušení nehtů, stejně jako podráždění kůže, což vede k tvorbě ztvrdlé kůže.

2. Nesprávné umístění v oblasti nártu.

Když je špatné nastavení boty, křivka nohy a křivka podešve boty si neodpovídají. Výsledkem je, že noha nespočívá na celé ploše boty, ale pouze na dvou nejvzdálenějších bodech: na patě a na bříšku. Takové boty způsobují problémy s krevním oběhem a vede k tvorbě kuřých ok, nadměrnému pocení a bolesti nohou.

3. Podrážka je delší než noha.

Nadměrně dlouhé podrážky jsou společným rysem žabek a sandálů, které mají popruh mezi prsty. U takové obuvi je vzdálenost mezi špičkami prstů a přední hranou chodidla obvykle příliš komfortní. Normální vzdálenost by neměla být větší než 1,5 cm. Když je velikost bot příliš velká, chůze se stává nepříjemnou a nebezpečnou – což může vést k onemocnění tkání a kloubů.

4. Podrážka je příliš krátká.

U obuvi, kde je podešev příliš krátká, byste měli nepřetržitě podporovat prsty, aby nezapadly. To znamená, že svaly zůstávají napjaté po celou dobu, přičemž zatížení na nohách je rozloženo nerovnoměrně. Také riskujete, že se nešťastně zraníte. Když si kupujete nové boty, nezapomeňte se zaměřit na celou délku Vaší nohy, od paty až po nejpřednější bod Vaší nohy.

5. Obuv je příliš volná.

Když jsou Vaše boty příliš volné, mohou Vám jednoduše spadnout. V důsledku toho se svaly nohou přepínají, což může vést k nevzhledné chůzi. Navíc může tato obuv způsobit deformace špiček a kloubů, výskyt mozolů a bolesti kolen a zad.

6. Boty jsou příliš velké.

Když nosíte příliš velké boty, pokaždé, když zvednete nohu, napínáte svaly, abyste zabránili pádu boty. Díky tomu můžete snadno ztratit rovnováhu. Boty, jejichž rozměr je příliš velký, jsou stejně škodlivé jako boty, které jsou příliš těsné.

7. Boty vyrobené z umělých materiálů.

V letních měsících je obzvláště vhodné nosit boty vyrobené z přírodních materiálů, jako je kůže nebo textil. Nosit falešné kožené boty za teplého počasí může být nebezpečné pro Vaše zdraví, protože vysoké teploty způsobují, že různé chemické složky reagují s Vaší pokožkou. Kromě toho mají takové boty špatnou ventilaci nohou, což může vést k houbovým infekcím a odřeninám.

8. Boty z patentované kůže.

Během nejžhavějšího ročního období je nejlepší dát stranou obuv z patentové kůže. Tyto boty nemají dobré výsledky, pokud jde o cirkulaci vzduchu a absorpci vlhkosti. Kromě toho jsou tyto boty citlivé na mechanické poškození a změny teploty (mají tendenci k prasknutí, když teplota klesne na -10°C, nebo stoupne nad 25°C).

9. Uzavřené boty naboso.

V létě uzavřené boty (jako jsou mokasíny) naboso vedou k silnému pocení a vzniku hrubé kůže na patách. Doporučuje se nosit takové boty s ponožkami. Pokud je počasí příliš teplé pro obyčejné ponožky, použijte silonkové ponožky.

10. Boty s plochou podešví.

Nošení plochých bot po dobu více než 1-2 hodiny denně může poškodit Vaše zdraví. Taková obuv není určena ke zmírnění nárazu pat při chůzi, což znamená, že Vaše kostra trpí mikrotraumaty s každým učiněným krokem.

Další nevýhodou je, že Vaše nohy zůstávají v konstantním napětí, což zvyšuje riziko výronů a dalších zranění. Také Vaše tělesná hmotnost není rovnoměrně rozložena po celé délce nohy. Tyto škodlivé účinky se mohou výrazně snížit pomocí ortopedických vložek.

Jaké máte zkušenosti s letní obuví Vy? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích níže!