10 Zneklidňujících příznaků, že Vašemu tělu chybí železo. V tomto ohledu byste měli být pozorní, zdraví máte jen jedno!

Nedostatek železa, i když začíná jako nepatrná obtíž, se může proměnit v závažný stav, který se nazývá anémie. V našem každodenním životě může dojít ke ztrátě železa mnoha způsoby, takže je důležité vědět, jak tomuto stavu předcházet a jak ho případně léčit.

K nedostatku železa dochází, když nemá tělo dostatek minerálního železa, které je odpovědné za produkci hemoglobinu – bílkovin v červených krvinkách, které umožňují přenášet kyslík v celém těle. Absence hemoglobinu způsobuje, že Vaše svaly a tkáně nefungují, což vede k anémii.

Udělali jsme za Vás menší výzkum o příznacích nízké úrovně železa, abychom Vás informovali a umožnili Vám případný nedostatek kontrolovat.

Čtěte také: Roztrhla toaletní papír na kousky a smíchal ho s lepidlem! Podívejte se, co se stalo! Geniální svatební šaty!

1. Neobvyklá únava

Únava je velmi častým příznakem nedostatku železa. Je to proto, že Vaše tělo postrádá železo, aby produkovalo bílkoviny nazývané hemoglobin v červených krvinkách, které jsou zodpovědné za přenášení kyslíku z plic do ostatních částí těla. Když Vaše tělo postrádá hemoglobin, pak je přenášeno méně kyslíku k Vašim svalům a tkáním, což vede k únavě. Únava je ve Vašem každodenním životě považována za velmi normální záležitost, takže někdy může být obtížnější odlišit normální únavu od příznaku nedostatku železa.

Lidé s nedostatkem železa však také zažívají:

  • Slabost
  • Nízkou hladinu energie
  • Obtížné soustředění
  • Menší produktivitu

2. Bledá kůže

Hemoglobin v našich červených krvinkách dává naší pokožce zdravou, růžovou barvu. Kvůli nedostatku železa lidské tělo nemůže produkovat dostatek hemoglobinu, aby červené krvinky přispívaly ke zbytku těla, což vede k bledé kůži. Bez ohledu na tón pleti, pokud vnitřní část rtů, dásní, prstů a vnitřku dolních víček je méně červená než obvykle, může být na vině nízké množství železa.

3. Dýchací potíže/bolest na hrudi

Dýchací potíže nebo bolesti na hrudníku, zejména spojené s aktivitou, jsou dalším příznakem nedostatku železa. Vzhledem k tomu, že hemoglobin je v červených krvinkách omezen, je kyslík, který je rozptýlen po celém těle, omezen. Tímto způsobem se naše tělo snaží kompenzovat a produkovat více kyslíku, aby Vaše orgány správně fungovaly.

4. Závratě a bolesti hlavy

Nedostatek železa může také způsobit bolesti hlavy nebo migrény. To je způsobeno tím, že nedostatek kyslíku se projeví i u mozku, což způsobuje, že krevní cévy se zvětšují, což způsobuje tlak, který vede k bolestem hlavy a migréně.

Kromě toho mohou mít lidé s nedostatkem železa závratě. Když hladina hemoglobinu klesne, nebo zůstává stále nízká, tělo se stává zoufalé po kyslíku, což způsobuje tyto fyzické příznaky. Závrať vychází z nedostatku kyslíku v mozku, nebo může vyplynout z nízkého krevního tlaku způsobeného špatným okysličením srdce a cév.

5. Palpitace srdce

Nepravidelný srdeční tep, známý také jako palpitace srdce, může být dalším příznakem nedostatku železa. To proto, že nízká hladina hemoglobinu znamená, že srdce musí pracovat lépe, aby přeneslo kyslík do zbytku těla. To může mít za následek abnormální srdeční tep, nebo pocit, že Vaše srdce bije nepravidelně rychle. V extrémních případech může dojít k selhání srdce. Tyto symptomy se obvykle objevují později, lidé s nedostatkem železa trpí různými příznaky předtím, než zažijí palpitaci srdce.

6. Poškození vlasů a kůže

Vlasy a kůže jsou považovány za sekundární funkce pro Vaše tělo. Je to proto, že Vaše tělo upřednostňuje omezené rozložení kyslíku na zajištění těch nejdůležitějších funkcí, jako jsou orgány a tkáně. Když kůže a vlasy postrádají železo, stávají se suchými a křehčími. Nedostatečný protein nazývaný feritin je známý tím, že způsobuje tyto problémy, protože je nezbytný pro proces ukládání a uvolňování železa do všech částí těla v průběhu času. Nízké zásoby železa zvyšují míru ztráty vlasů, zejména u žen bez menopauzy.

7. Léčení a bolestivost jazyka a úst

Když se podíváte dovnitř Vašich úst, může Vám to poskytnout mnoho stop o Vašem zdraví. Nedostatek železa je jedním z nich. Například pokud se jazyk objevuje nafouklý, zapálený, nebo podivně barevný, je to známka nedostatku železa. V našem těle máme protein nazývaný myoglobin, což je protein vázající železo a kyslík, který se nachází ve svalové tkáni jazyka. Nižší hladiny myoglobinu mohou způsobit, že jazyk bude bolet, či opuchne. Nedostatek železa může také vést k suchu v ústech a ke vzniku boláků.

8. Křehké nehty

Křehké nehty jsou mnohem méně častým příznakem nedostatku železa, který se objevuje v pozdějších stadiích anémie. Tato podmínka se nazývá koilonychia. Koilonychie je onemocnění kloubů, při kterém se nehty stanou abnormálně tenkými a ztrácejí konvexitu, čímž se stávají plochými, nebo dokonce konkávními. V počátečních stádiích mohou být nehty křehké a mohou se snadno štěpit.

9. Neklidné nohy

Nízká hladina železa v krvi může vést k poklesu dopaminu, což je chemikálie ve Vašem mozku, která je rozhodující pro pohyb, a může tak vyvolat syndrom nepokojných nohou. Dopamin působí jako posel mezi mozkem a nervovým systémem, který pomáhá mozku regulovat a koordinovat pohyb.

Pokud se nervové buňky poškodí, množství dopaminu v mozku se sníží, což způsobuje svalové křeče a nedobrovolné pohyby. Hladiny dopaminu přirozeně klesají ke konci dne, což může vysvětlovat, proč jsou příznaky syndromu neklidných nohou často ve večerních a nočních hodinách horší.

10. Bolest břicha a krev v moči

Intravaskulární hemolýza, stav způsobený nedostatkem železa, je stav, kdy se červené krvinky rozpadají v krevním oběhu a uvolňují železo, které se pak ztrácí v moči. Toto se někdy vyskytuje u lidí, kteří intenzivně cvičí, zejména běhají, a může to způsobit trauma malým krevním oběhům v nohou, což se nazývá „hematurie pochodu“.

Pokud věříte, že Vaše hladina železa není taková, jaká by měla být, nejlepší věc, kterou musíte udělat, je zajít za lékařem a nechat si otestovat hladinu železa.

Vždy se poraďte se svým lékařem před zahájením, nebo přerušením konzumace doplňku, jako je železo. Může Vám totiž poradit, zda je to pro Vás nutné a navrhnout Vám bezpečné a správné dávkování.

Už jste někdy zaznamenali některý z výše uvedených příznaků? Trpěli jste na nedostatek železa? Podělte se o své zkušenosti v komentářích níže!