11 úžasných způsobů, jak používat jedlou sodu. Je to pro mě ten nejlepší lék v těžkých časech!

Soda bikarbóna, hojně využívána v domácnosti a v kuchyni, má i další tajemství! Dokáže totiž léčit. Ne velké věci, ale takové, se kterými se setkáváme denně a někdy nás dokáží pořádně otravovat.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Říká se, že člověk se stává dospělým, když si v potravinách místo čokolády, chipsů a koly, koupí chléb, sůl a jedlou sodu. Ještě jste to neslyšeli? Pak máte co dohánět.

Vyrážky a akné

Pokud Vás trápí hnisavé vyrážky a akné na zádech a ramenou, vykoupejte se každý den v teplé vodě, do které přidáte 400 g sody. Vyrážku vysuší, vydezinfikuje a po čase odstraní úplně. Pak stačí koupel opakovat podle potřeby.

Léčí boláky

Pokud jste se spálili, nebo Vás trápí bodnutí hmyzem, udělejte si ze sody pastu a natřete ji na problémová místa. Po chvilce bolesti a pálení, vše ustoupí a bude opět klid. Tento postup lze opakovat, jak jen chcete, nijak Vám neuškodí, dokud boláky nezmizí.

Pomáhá na pichlavé teplo u dětí

Maličké děti s nástupem slunce a léta dostávají tzv. pichlavé teplo. Jde o shluk růžových pupínků a zarudnutí kůže, které je může a nemusí svědit. Abyste něco takového odstranili bez invazivních zákroků a kortikoidové masti, použijte jemný roztok sody. Čajovou lžičku rozpusťte ve sklenici vlažné vody a děťátku potírejte červená místa vatovým tamponem.

Nachlazení

Pokud nechcete užívat léčivé kapky do nosu, nebo je jednoduše právě nemáte doma, poslouží Vám i soda bikarbona. Smíchejte špetku sody s polévkovou lžící vody a nakapejte si do nosu. Po chvilce se uvolní a nachlazení bude snesitelnější.

Lék na pálení žáhy

Možná víte a možná ne, že soda bikarbona neutralizuje kyseliny, a tak odstraňuje i pálení žáhy. Na to Vám zcela postačí půl čajové lžičky zapít sklenicí vlažné vody a pálení žáhy je do dvou minut pryč. Trochu si odříhnout a bude po problémech.

Pomáhá při migréně

Obtěžuje Vás častá bolest hlavy a nemáte po ruce tabletku? Na krátkodobou úlevu pomůže roztok sody. Rozpusťte ½ čajové lžičky ve sklenici vody a vypijte ho. Nepijte ho však více než třikrát za den.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Ústní hygiena

Pokud Vám právě došla zubní pasta, použijte jedlou sodu. Kromě toho, že sklovinu vyčistí, ji i vybělí. Pozor však, neměla by se používat dlouhodobě, protože sklovinu mohou její krystalky i narušit a potom začnou úřadovat bolavé zuby. Sodu však mohou bez problémů používat starší lidé na čištění zubní náhrady. Je výborně dezinfekční a stačí 2 čajové lžičky, které rozmícháte v šálku vody. Zubní protéza bude do rána tip-top.

Nouzový deodorant

Došel Vám deodorant, jenže Vy se potíte. Nemusíte se honit a před prací ještě utíkat do drogerie. Stačí si udělat pastu z jedné čajové lžičky sody a několika kapek vody a natřít si ji do podpaží. Chvíli počkejte, dokud se pasta usuší a pak vesele do práce.

Léčí lupy

Pokud Vás trápí lupy a nepomáhají žádné šampony ani vodičky, zkuste starý recept a nasypte si do vlasů jedlou sodu. Pak si ji ve vlasech dobře rozprašte a na závěr vlasy umyjte. Opakujte tento postup před každou vlasovou hygienou a po čase lupy zcela ustoupí. Malé množství sody si můžete přidat i do běžného šamponu, nezapomeňte ho však protřepat.

Ulevuje unaveným nohám

Náročný den? Stává se to poměrně často, ale namočit si nohy do teplé vody často velmi nepomáhá. Aby se Vám však nohy opravdu uvolnily, prokrvily a odpuchly, pomůže Vám roztok ze sody. Do litru teplé vody nasypte tři polévkové lžíce sody a rozmíchejte. Pak už jen relaxujte s nohami v lavoru alespoň půlhodinu.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Lék na plísně

Málokdo ví, že soda bikarbona léčí i plísně a mykózy. Nepříjemné onemocnění můžete dostat prakticky kdekoli. Stačí, že si na návštěvě obujete na bosé nohy pantofle Vašeho hostitele nebo se projdete po plovárně, případně po koupališti. Pokud si ale připravíte pastu z jedné lžíce sody s troškou vody a namažete si jí na nohy nebo ruce, pak plísně odejdou jedna radost. Po sodové lázni si je ještě posypte danou oblast škrobem nebo dětským pudrem, čímž plísně definitivně zadusíte.