11 znaků, že Vaše potraviny přešly na temnou stranu!

Podle výzkumu 1 z 10 lidí na světě trpí alespoň jednou do roka mírnou otravou jídlem. Čerstvost produktů ve Vašem domě je zásadní pro Vaše zdraví a Vaši rodinu. A někdy to můžete přijít jen s prostým pohárem vody.

Stále se Vám snažíme přinášet zdravé a čerstvé tipy na stravovaní, ale někdy může být složité říct, které produkty jsou čerstvé a které ne. Zde je několik jednoduchých tipů a triků, díky nimž zjistíte čerstvost těchto 11 běžných potravin.

1. Mléko

Čtěte také: 5 jednoduchých svátečních salátů, které vypadají jako z restaurace svátečních Viz také sváteční den

Věděli jste, že neotevřené mléko je dobré téměř týden po datu prodeje na obalu? To platí pro 1%, 2% a odstředěné mléko.

Chcete-li udržovat otevřené mléko čerstvé, nastavte teplotu uvnitř ledničky na minimálně 4,5 stupně a nikdy neukládejte mléko do police dveří – držte ho vždy pouze uprostřed ledničky.

2. Koření

Pro ty, kteří milují kečup a majonézu, jsou tyto informace zásadní!

  • Kečup vydrží dobrý až 1 rok neotevřený v komoře a asi 1 měsíc otevřený v ledničce.
  • Majonéza je v uzavřených prostorách otevřená k jídlu až 4 měsíce nebo až 3 měsíce v ledničce.

Pokud zjistíte nepatrné změny textury dochucovadel poté, co je používáte, nebo pokud se zdá, že se jejich chuť nějak změnila – bez váhání dochucovadlo vyhoďte do koše.

Zde jsou údaje o životnosti ostatních omáček:

  • Sójová omáčka – Pokud je otevřena: až 3 roky, pokud je neotevřená: téměř napořád.
  • Hořčice – Otevřená až 2 roky, neotevřené až 1 rok.
  • Tabasco omáčka – dokud neztmavne.

3. Meloun

Je dost těžké vybrat čerstvý meloun, ale pokud ho už máte doma, měli byste si být vědomi následujících věcí:

  • Suché a zrnité – pokud můžete vytáhnout dužinu z melounu, není již dobrý.
  • Slizký a houževnatý – jakmile se dužina změní v tuto konzistenci, už byste ho neměli jíst.
  • Vodní melouny mohou být na vnější straně odlišné vzhledem k jejich typu, ale na vnitřní straně by měly mít vždy jasně červenou, nebo tmavě růžovou barvu. Jakékoli zabarvení zvenku znamená, že meloun je příliš starý na to, aby mohl být spotřebován.
  • Jedlý meloun by měl vždy dobře vonit, být čerstvý a sladký.

4. Hovězí maso

Mleté ​​hovězí maso můžete držet v ledničce až 2 dny, nebo ho zamrazit po dobu několika měsíců, ale vždy jej odložte, pokud:

  • se nepřirozeně změní jeho barva,
  • vypadá slizce,
  • vůně je kyselá, nebo sladkokyselá.

5. Slanina

Slanina může být v ledničce po dobu až 2 týdnů po jejím zakoupení, pokud je neotevřená a správně uložená. Je však čas ji vyhodit, pokud:

  • má zelenou, či modrou barvu,
  • je gumová,
  • je slizká,
  • má zvláštní vůni.

6. Vejce

Vejce jsou dobré po dobu až 3 týdnů, když jsou v ledničce, nebo 1 rok v mrazáku, ale pokud pochybujete o vejcích ve Vašem domě, vezměte sklenici, nebo misku plnou vody a do ní vložte vejce.

  • Pokud se snadno potopí, je vhodné ke konzumaci.
  • Jsou-li vajíčka plovoucí, pak jsou zkažená.

7. Mandle

Můžete maximalizovat původní 2 až 4-týdenní skladovatelnost mandlí, pokud je po otevření umístěte do vzduchotěsné nádoby. Kontejner uchovávejte na tmavém, studeném, nebo chladném místě (dokonce i v ledničce). Pokud je necháte v ledničce, mohou mít trvanlivost až 1 rok!

Pokud objevíte na mandlové slupce trochu tmavé skvrny, nebo pokud máte pocit, že jsou mandle stuhlé, pak se pomalu kazí.

8. Olivový olej

Olivový olej má skladovací dobu 1 až 2 roky. Může se však zkazit rychleji, pokud ho necháte v teplém, nebo slunném prostředí.

Olej můžete uložit do ledničky, ale nenechte se od něj odradit, jestliže vypadá zakaleně – je to z procesu tuhnutí.

9. Jogurt

Trvanlivost jogurtů může být až do 1 týdne v ledničce, když jsou neotevřené a až do 5 dnů, pokud jsou otevřené. Ale i když jsou čerstvě otevřené, dbejte na malé známky plísní, nebo dokonce mírně změněnou barvu! Pokud najdete některý z těchto znaků, okamžitě jogurt vyhoďte.

10. Losos

Steaky z lososa jsou dobré až 2 dny v lednici nebo 2 až 3 měsíce zmrazené. Losos a další ryby by měly být zmrazeny, než se skonzumují.

Pokud máte podezření, že je Váš losos špatný, zjistěte, zda je slizký, nebo má určitý „rybí“ zápach.

11. Balený salát

Buďme upřímní, potraviny v balení většinou nejsou nejčerstvější. U balíčků zeleniny a salátů je třeba hledat nepatrné zbarvení (do hlubších barev), abyste zjistili, zda jsou špatné.

Typická doba trvanlivosti balené zeleniny je až 10 dní, pokud nebyla otevřena a až 5 dnů po otevření. Chcete-li pomoct salátu prodloužit trvanlivost, uložte jej na vzduchotěsném, chladném místě – ale nepokoušejte se ho zmrazit, výsledek se Vám nebude líbit.

Doufáme, že jste našli naše tipy užitečné, a už tak nikdy ve Vaší spíži nenajdete zkažené vejce. Jaké jsou Vaše tipy k udržení čerstvého jídla? Sdělte nám je v komentářích!