David Hampl
19 března, 2022
, ,

Odborníci i policie neustále varují před nebezpečím přehřátého interiéru auta, který může ublížit nebo zabít domácí mazlíčky i malé děti. Bohužel i přesto každé léto slyšíme nespočet tragických příběhů o dětech, které byly ponechány v rozpáleném autě a nepřežily to. V USA v průměru 39 dětí mladších 15 let zemře každý rok na úpal poté, co je rodiče nechaly zavřené v horkém autě.

https://en.newsner.com/

12Letá dívka se rozhodla, že provede velkou změnu

Dívka jménem Lydia Denton slyšela ve zprávách o těchto statistikách i varování pro rodiče. „Byla jsem z toho opravdu emocionální, protože je to něco, co se děje ve skutečném světě, o čem jsem věděla, že to lze napravit,“ řekla Lydia v pořadu Good Morning America. „A nikdo nepřišel na levný způsob opravy, který by si lidé mohli dovolit.“

Lydia žije v Severní Karolíně a chodí nyní do sedmé třídy. Dokázala ovšem vyrobit chytrou sedačku do auta, která rozpozná, kdy je dítě v sedačce a začne automaticky měřit teplotu v autě. Tlaková podložka se vejde pod potah autosedačky a rozezná, když váha překročí 5 liber. Jakmile teplota v autě přesáhne 102 stupňů Fahrenheita (39 stupňů Celsia), systém upozorní rodiče i pohotovostní složky.

https://en.newsner.com/

Vynález jí vynesl krásnou odměnu a pocit štěstí

Její důmyslné řešení se nazývá „Beat the Heat Car Seat“ a zajistilo jí odměnu 20 tisíc dolarů v letošní soutěži CITGO Fueling Education Student Challenge. S výrobou jí pomáhal také 14letý bratr a 10letá sestra.

„Jakmile jsem vyrobila prototyp, zavolala jsem svého bratra, který je opravdu skvělý v kódování, a svou sestru, která je dobrý mírotvůrce,“ řekla dívka. „Když jsme byli frustrovaní, přinesla nám občerstvení a pomohla nám navrhnout přístroj, aby byl lepší.“ Kolektivní práce se jim vyplatila a svět má nyní k dispozici podložku, která by měla stát kolem 50 dolarů a může zachránit život mnoha dětem.

Sdílejte článek