13 originálních a nápaditých způsobů zahradničení a pěstování rostlin, které Vám práci v zahradě usnadní a zpříjemní!

Obrovská zeleninová zahrádka neznamená jen čerstvá rajčata, saláty, papriky a jiné chutné plodiny, které si sami vypěstujeme. Každý, kdo už kdysi měl zahradu ví, že za plodinami stojí nemalá dřina, ohnutá a bolavá záda, a obětovaný čas. Při zahradničení je někdy těžké mluvit o relaxaci, ale ohromující výsledky nás vždy přinutí vrátit se k původu našich bolavých křížů.

Ať už jde o květinové, nebo rajčatové záhony, vše něco stojí. Také některé představy a nápady o tom, jak by měla vypadat pěkná a pořádná zahrada stojí za zveřejnění. Uznejte, že tyto zahrady jsou chloubou jejich majitelů. A my se před nimi klaníme.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony jsou nejen zajímavé a krásné, ale mohou Vašim zádům i ulehčit. Rovněž Vám za ně poděkují i ​​kolena, a Vy se tak budete moc těšit z nádherné zahradní dekorace. Co více, vytvořit si takový záhon je opravdu docela jednoduché. Dejte dohromady dřevěná prkna, zevnitř je obalte například kartonem, aby hlína přes spáry nepřepadávala a celý prostor vysypte hlínou. Nyní můžete vesele sázet a pěstovat.

12Zahradní terasy

Zahradní schodiště, nebo tzv. stoupáky. Tento nápad ocení zejména zahrádkáři, kteří mají dům na svahu. Takové terasovité uspořádání zahrady Vám pomůže a nakonec ještě bude vypadat úhledně a pěkně. Okolí můžete vysypat kameny, abyste neměli příliš mnoho práce s kosením a ti preciznější z nás i s trháním plevele.

3Visící zahrada

Výjimečný nápad zejména pro starší lidi, kteří se již opravdu nedokáží ohýbat nad jahodami nebo rajčaty. Pokud máte prostor, kde můžete pověsit takovéto květináče, pak neváhejte a neničte se ještě více, než je nutné. Tato myšlenka funguje zejména u květin, jahod a jiných plodin a rostlin nižšího vzrůstu.

4[hana-code-insert name=’google‘ /]Mulčování

Pokryjte povrch Vaší půdy mulčovací rohožkou a nechte sluneční paprsky proudit tam, kam mají. Můžete zapomenout na plevel, protože žádný nebude!

5Popínavé rostliny

Na šetření místa v zahradě a zároveň tvorbu živého plotu jsou popínavé rostlinky jako stvořené. Takové krásné „slavobrány“ si můžete vytvořit s pomocí hotových výrobků, nebo si je můžete vyhotovit sami. Pak stačí už jen pustit přísavník, břečťan, vinnou révu nebo jiné popínavé rostliny, a zelené tunely jsou na světě. A ten čerstvý vzduch v jejich blízkosti!

6Rostlinná farma

Stále oblíbenější způsob výsadby a pěstování, zejména v moderních exteriérech. Celý princip spočívá v kamenné, nebo betonové stěně, do které jsou zasazeny květináče s rostlinstvem. Vertikální zahrádka je nejen praktická, ale i pohodlná. Kromě toho, pokud si takovou stěnu uděláte ze zdi Vašeho domu, zajistíte si menší propustnost tepla v létě a zimy v zimě.

8Zavlažovací systémy

Postarat se o zahradu také není tak snadné a pravidelná zálivka je něco, co si žádný pěstitel nemůže dovolit vynechat. Abyste neměli záda jako po celodenní dřině, připravte si takovéto šikovné zavlažovací zařízení, se kterým se už nikdy nebudete muset ohýbat a namáhat si páteř.

9Regulovaný zavlažovací systém

Tato jednoduchá vychytávka se těší stále větší popularitě. Po celé ploše plastové láhve udělejte menší dírky nožíkem, vložte ji do země v blízkosti rostlin a pak už jen přes hrdlo naplňte vodou. Voda se bude pomalu dostávat ke kořenům a zabezpečí regulované množství vody. Vaše rostliny tak z přílišné vlhkosti nezplesniví a kořeny budou mít vodu častěji v menších dávkách. Díky malým dírkám je totiž zajištěn dostatek času na to, aby se rostlina postupně vodou nasytila.

10[hana-code-insert name=’google‘ /]Oplocení proti škůdcům

Plot z dobrého materiálu může chránit Vaši zahradu před nájezdem hlodavců. Hraboši rozhodně nebudou schopny vyrovnat se s cihlovým nebo kamenným oplocením, proto zvažte, zda svůj zeleninový záhon nebudete chránit i takovýmto způsobem.

11Květinová dekorace

Pěstování květin podél zeleninových záhonů nejen oku lahodí, ale i skvěle voní a zejména odrazuje škůdce od případných útoků v takovéto divočině. To nevymyslíš, to je zkušenost!

12Dlážděný chodník

Dlážděné chodníky z přírodního kamene nádherně doplňují zahradní kolorit. Vyčistěte místo, kam budete kameny klást, od plevele a kořínků a umístěte do vyhloubeného prostoru kameny. Nádherný dlážděný chodník Vás bude nejen těšit, ale také Vám poslouží.

13[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Tip pro lenochy

Nechce se Vám hrabat v zemi a kopat, vytrhávat, čistit? Využít můžete vše – od plechovek až po plastové bedýnky. Plné rostlin je můžete jednoduše položit do mírně vyhloubené jamky (to snad ještě zvládnete) a nemusíte se trápit s přesazováním a jinou péčí. Kromě zalévání a sběru plodů, samozřejmě.

14