15 kouzelných triků aneb jak vyčistit kuchyni kousek po kousku!

Kuchyně je místem, kde je čistota nutností. Je poté nejen příjemnější v takové kuchyni vařit, ale také je přínosem pro Vaše zdraví a pohodu.

Shromáždili jsme pro Vás 15 cenných rad, které Vám pomohou učinit Vaši kuchyni perfektně čistou bez velkého množství peněz a úsilí.

1. Čištění nábytku

Čtěte také: VIDEO: Nikdo nečekal, co se stane, až na zem nasype kyblík s krmením. V jednu chvíli to vypadá, že může jít skutečně o život

Smíchejte sklenici vody s 1/2 sklenicí octa a 1/2 sklenicí vodky. Vše důkladně promíchejte a nalijte do lahvičky. Pro dezinfekci a čištění přidejte kapku, nebo dvě eukalyptového oleje. Tato unikátní směs snadno odstraní vodní kámen a mastnotu.

Upozornění! Během čištění vždy noste gumové rukavice a nezapomeňte po dezinfekci následně kuchyň vysušit.

2. Odstranění vodního kamene z konvice

Chcete-li se zbavit vodního kamene ve Vaší konvici, budete potřebovat jeden nebo dva kousky kyseliny citrónové (20-23 ml). Množství potřebné kyseliny závisí na stavu znečištění.

  • Naplňte do dvou třetin konvici vodou, pak otevřete jeden balíček kyseliny citronové a přidejte ho do vody.
  • Vařte vodu po dobu 3-5 minut.
  • Zkontrolujte, zda se vodní kámen odlupuje. Chcete-li to provést, odložte konvici a pečlivě ji protřepte – zbytky vodního kamene ve vodě Vám ukáží, jak efektivní bylo čištění.
  • Vylijte špinavou vodu a důkladně opláchněte konvici.
  • Naplňte nádobu čistou vodou, uvařte ji a vylijte. Opakujte to dvakrát, než se vrátíte k dennímu používání.

3. Umytí dřezu

Amoniak je dobrý na to, abyste se zbavili vodního kamene. Přidejte ho trochu do vody a výsledný roztok aplikujte na vnitřní stranu dřezu a po 10 minutách ho omyjte teplou vodou.

4. Vyleštění mikrovlnky

Co budete potřebovat?

Vodu (384-500 ml), misku a 2 PL 9% octa nebo 1 ČL 70% octové esence.

Nalijte vodu do misky, přidejte ocet a výsledný roztok přidejte umístěte do mikrovlnné trouby, kterou zapněte po dobu 5 minut (nebo až 10-15 minut, v závislosti na stupni znečištění).

Poté dejte octovým výparům ještě nějaký čas, aby rozpustily špínu na stěnách mikrovlnné trouby, a pak začněte umývat mikrovlnku zevnitř.

Upozornění! Nezapomeňte nosit gumové rukavice.

 

5. Čištění trouby

Následující metoda je nejlepší pro čištění trouby. Nejprve vezměte 1 šálek sody na pečení, přidejte 1 PL čistícího prostředku a vodu. Měla by Vám vzniknout konzistence tekutého těsta. Použijte tuto pastu na špinavé povrchy a nechte působit po dobu 15 minut. Pak umyjte celou troubu.

6. Čištění ledničky

Tento tip Vám pomůže umýt a deodorovat vnitřek ledničky. Stačí zředit 2 PL sody v 1 l vody. Ponořte měkkou tkaninu do tohoto roztoku a otřete všechny povrchy. Nezapomeňte lednici poté vysušit.

Z venku je nejlépe otřít ledničku houbou namočenou v mýdlové vodě.

Nezapomeňte vyčistit i zadní část ledničky, kde se hromadí nejvíce prachu. Pro tento účel použijte teleskopický kartáč.

7. Vyleštění nádobí

Hořčice je brilantní při čištění mastnoty a vodního kamene. Stačí jen nalít nějakou hořčici na houbičku a důkladně povrchy vydrhnout. Pak je umyjte vodou. To je vše – Vaše nádobí bude vypadat jako nové!

8. Čištění varné desky

Chcete-li vyčistit varnou desku indukčního sporáku, vezměte zubní kartáček a zubní pastu. Aplikujte zubní pastu na zubní kartáček a rozetřete ji na spálená místa. Počkejte 10-15 minut a povrch otřete vlhkým hadříkem.

9. Čištění sporáku

Plynový sporák lze snadno vyčistit kusem jednoduchého louhového mýdla. Rozkrájejte kousky mýdla na rošt a zřeďte zbytky v teplé vodě, abyste získali potřebnou směs. Tu poté aplikujte na sporák a nechte působit po dobu 15 minut. Poté utřete sporák teplou vodou.

10. Čištění roštu hořáku

Hořáky jednoduše vyčistíte, pokud je ponoříte do vody s malým množstvím amoniaku po dobu 7-8 hodin.

Upozornění! Při práci nezapomeňte nosit ochranné rukavice!

11. Umývání dlaždic

Chcete-li se zbavit mastnoty a stříkanců, použijte vysoce koncentrovaný roztok mýdla. Je stejně efektivní na obou plochách, plastových i dlaždicových. Nejlepším způsobem je nastrouhat nějaké mýdlo do misky, zředit kousky ve vodě a špinavá místa výslednou směsí vydrhnout.

12. Mytí parapetů

Směs uhličitanu sodného a pracího prášku, 1 PL od každého, skvěle slouží k čištění okenních parapetů od všech druhů skvrn a špíny.

13. Čištění pánví

Chcete-li vyčistit pánve od mastnoty a připálenin jak zevnitř, tak zvenku, nalijte vodu do širokého hrnce tak, aby se pánev zcela zakryla. Přidejte pár PL detergentního gelu a hrstku uhličitanu sodného. Potom vložte pánev v hrnci na sporák a vařte půl hodiny. Počkejte, až se kapalina ochladí, poté vyjměte pánev, opláchněte ji pod vodou a pečlivě ji utřete.

15. Sterilizace houbiček

Kuchyňské houbičky se velmi rychle znečišťují, čímž se stávají domovem mnoha škodlivých bakterií, což vede k jejich přenášení na nádobí. Chcete-li tomu zabránit, jednoduše umístěte mokrou houbičku do mikrovlnné trouby na vysoký výkon a zahřívejte ji po dobu 2 minut. Ujiěstěte se však, že v houbičce není žádný kov!