David Hampl
6 prosince, 2018

Chystáte novoroční pohoštění? Pokud ano, je samozřejmě nezbytné mít k dispozici menu, na kterém si pochutnáte jak vy, tak si na něm pochutnají také vaši hosté. Pokud nevíte, co připravit, dáme vám tip nejenom na jeden, ale hned na 2 saláty, které budou doslova zdobit vaši tabuli a které budou jak u vás, tak i u vašich hostů velmi oblíbené. Podívejte se,  jaké jde a jak je připravit.

Proč salát?

Jelikož se jedná o zajímavou alternativu klasického jídla. Je jasné, že se vám nebude chtít nijak vyvářet a tak právě salát může přijít vhod. A to třeba jenom s pečivem, nebo může přijít vhod i jako příloha k masu či jinému jídlu, které máte v plánu hostům připravit.

Salát s kuřecím masem

Jako první se podíváme na variantu, kterou je salát s kuřecím masem. Ten se stane dobrou volbou právě ve chvíli, kdy je vaším cílem udělat takový salát, který bude jako stvořený k pečivu. Půjde tedy o zajímavou chuťovku, se kterou rozhodně nešlápnete vedle. Když se podíváme na seznam hlavních ingrediencí, je třeba si na salát připravit toto:

 • 300 gramů kuřecího masa
 • 3 papriky různých barev
 • ½ hlávky zelí
 • 1 jarní cibulka
 • 1 lžíce zakysané smetany
 • 1 lžíce hořčice
 • 1 lžíce sójové omáčky
 • 3 stroužky česneku
 • Sůl a pepř

Jak na to?

Příprava salátu není nijak složitá. Základem je maso, které je možné opéct na pánvi s potom nakrájet na menší kusy. Také je možné vzít pečené kuře, které oberete. Maso by již mělo být studené. Potom ho vložte do mísy. K němu přidejte zeleninu v podobě papriky. Když koupíte různé barvy, podepíše se to na celkovém vzhledu vašeho salátu. Papriku nezapomínejte nakrájet na menší kousky, podobně jako je tomu v případě masa.

Dále pokračujte s další zeleninou. I tu nezapomínejte nakrájet spíše na menší kousky. Pokud se podíváme na to, co to má být, je to samozřejmě šalotka, stejně jako zelí. Pokud neseženete čerstvé, je možné použít i to naložené. Potom nezapomeňte také přidat prolisovaný česnek a vše důkladně promíchejte. Pokud by došlo k tomu, že zelenina pustí vodu, potom ji vylijte.

Nyní už přichází čas na zálivku, kterou je smíchání všech ingrediencí, ke kterým přidáte také sůl a také pepř. Jakmile máte přelijete zálivkou salát v misce a vše také důkladně promícháte, aby se zálivka dostala ke všem kouskům vašeho pokrmu. Tím je salát hotový a vy již můžete začít servírovat.

Dortový salát

Jdeme na salt číslo dvě, který má zajímavý název. A to jako dortový salát. Tento název dostal hlavně proto, že svým vzhledem dokonale připomíná dort. Jde ale stále o jídlo, které řadíme do skupiny slaných pokrmů. Hodí se opět jak k pečivu, tak může posloužit i jako zajímavá příloha. Co budete na dortový salát potřebovat?

 • 200 gramů šunky
 • 200 gramů krabích tyčinek
 • 2 tavené sýry
 • 1 cibule
 • 6 vařených vajec
 • 2 jablka
 • 100 gramů arašídů
 • 350 gramů majonézy
 • Sůl a pepř

Jak je vidět, jedná se o salát, který potěší každého milovníka majonézy. Zatímco první jmenovaný je spíše lehčí, tento už zaujme toho, kdo má rád variantu přece jenom trochu tučnější, kterou je právě tato možnost.

Jak na to?

Jdeme na to. Jako jasný základ daného salátu je nutnost připravit si jednotlivé suroviny. Nejprve je to cibule a potom krabí tyčinky. Obojí je třeba nakrájet na skutečně malé kousky. Hlavně to platí u cibule. Dále můžete pokračovat v krájení, jelikož to je nezbytné u všech daných surovin. Takže nezapomeňte nakrájet také vejce, stejně jako nakrájejte také šunku. Důležité je, že nic ze surovin nemícháte dohromady, jelikož vše musí zůstat v samostatných miskách.

Nyní je třeba použít majonézu. Jelikož se vše nemíchá dohromady, je nutné dát trochu majonézy vždy ke každé surovině, která se promíchá zvlášť. Tím docílíte, že se také lépe spojí. Dále nezapomeňte každou část ochutnat. To je také chvíle, kdy je na místě přidávat jak sůl, tak i pepř.

Když máte všechny suroviny na dortový salát připravené, již se můžete pustit do samotného vrstvení,. Nejde o nic složitého. Základem by měl být sýr, který zajistí pevnost s stabilitu. Na něho patří vejce. Zde nezapomeňte na více síly, aby byl spodek opravdu dokonale stabilní. Potom už pokračujte podle našeho doporučení. Na vajíčko by měla patřit cibule a na cibuli je vhodné umístit krabí tyčinky.

Pokračujte dále tak, že na tuto vrstvu nastrouhejte jablka, která budou bez majonézy. Další vrstvu tohoto receptu bude šunka, která už majonézu samozřejmě obsahuje. A na danou vrstvu přijdou arašídy. Můžete je na dort umístit buď celé, nebo je na místě je lehce rozemlít nebo pokrájet a vrchní vrstvu posypat.

Nechte vychladit

Jak u prvního, tak i u druhého salátu doporučíme ještě jednu velmi důležitou věc. A to takovou, že je nutné nechat oba dva saláty náležitě vychladit, díky čemuž budou chutné, a v případě dortového se zvýší i jeho celková stabilita.

Sdílejte článek