22 Jednoduchých pravidel etikety, jež byste měli znát, pokud chcete ostatní oslnit Vašimi způsoby! -
Menu

22 Jednoduchých pravidel etikety, jež byste měli znát, pokud chcete ostatní oslnit Vašimi způsoby!

Dnes mnoho lidí považuje etikety za zbytečné a zastaralé. Zásluhou dobré mravy však není slepé sledování stovek malých pravidel a formalit, ale především respektování ostatních lidí bez ohledu na to, kdo jsou. Jak řekl Jean de La Bruyère, francouzský filozof a moralista: „Je zdvořilý, že je schopen mluvit a jednat tak, aby nás ostatní lidé neobtěžovali.“

Bright Side shromáždilo několik jednoduchých jídelních pravidel, které se budou řídit při setkání s přáteli. Pokud se budete řídit těmito pravidly, budete se na každou událost cítit jistě a lidé, s nimiž se budete setkávat, vás budou považovat za hezké a zdvořilé osoby.

Pravidla etikety na oficiálních recepcích a banketách

 • Místa pro hosty. Pokud není plán k sezení, hosté by měli počkat, dokud hostitel události neukáže své sedadla. V tradičním uspořádání místa k sezení sedí hostitel události v čele stolu, místa přímo vedle nich jsou pro nejčestnější hosty a mladí lidé s dětmi sedí na druhém konci.
 • Dámy sedí nejdříve u stolu a muži zůstávají stát, dokud se dámy neusadí. Muži pomáhají ženám posadit se a posunout židle ven.
 • Ti, kdo jsou pozdě, nemají nechat každého, aby čekal déle než 20 minut. Pokud jste pozdě, omluvte se a připojte se k rozhovoru (aniž byste se dostali do podrobností o tom, proč jste pozdě).
 • Pokud nemůžete pít některé nápoje nebo jíst určité potraviny kvůli vaší stravě nebo zdravotnímu stavu, neříkejte jim o tom, že nepoškodí hosty události. Prostě jíst tyto potraviny.
 • To může znít překvapivě, ale párátka by měla být v koupelně a nikoli na stole. Můžete použít párátko nebo oční kapky, opravit vlasy nebo make-up a další části vašeho těla pouze v koupelně.

Jak používat příbory

 • Pokud náhodou spustíte vidličku nebo lžíci, nechodíte pod stůl a hledáte ji. Požádejte číšníka nebo hostitele události o získání nového.
 • Příbory, které jste začali používat, by se neměly dotknout stolu.
 • Můžete jej umístit pouze na stranu talíře, ale ne na ubrus.
 • Pokračujte ve čtení článku na další stránce

  1
  2
  ZDROJbrightside.me

Líbil se vám článek?

Tisk
ZE ŽIVOTA

Věděli jste, že lidé jednoho znamení zvěrokruhu patří mezi nejlepší…

Jistě všichni znáte znamení zvěrokruhu a velmi známé znamení horoskopu že? Je jich velká spousta a každé se vyznačuje naprosto…
ZE ŽIVOTA

Stačila jedna dobře mířená věta a najednou všechny ženy překvapeně…

Kolem nás se neustále odehrává tolik událostí, že kolikrát je ani nestíháme vnímat. Někdy se jedná o opravdu silné a…
ZE ŽIVOTA

Tohle musíte vidět! Matka dítěte s Downovým syndromem zveřejnila, jak…

Děti jsou radost, ale ne vždy je cesta k nim snadná a radostná. Jessica Egan a její manžel o tom vědí…
ZE ŽIVOTA

Tato žena musela podstoupit potrat a rozhodla se ukázat, jak…

Jak se vyrovnat s potratem? Není to zrovna záležitost, na kterou by člověk rád vzpomínal, a každý člověk by se s tím…
ZE ŽIVOTA

Cyklista uviděl v příkopu podezřelou igelitovou tašku, která se lehce…

Veselými příběhy se to na internetu jen hemží. Bohužel se na internetu objevují i články, které veselé zrovna moc nejsou.…
ZE ŽIVOTA

Víte, jaké je tajemství spokojeného a harmonického vztahu? Známý psycholog…

Zdá se, že poslední roky nenahrávají dlouhotrvajícím a funkčním vztahům. Stále trvá nepříliš lichotivý trend, že více než polovina uzavřených…