30, 60, 90: A na kolik stupňů perete vy?

Ať už máte tu nejmodernější pračku nebo tu se základními funkcemi, nastavení stupňů praní je součástí každé z nich. Jedná se totiž o opravdový základ, který byste měli být schopni použít při každém praní. Myslíte si, že vyprat všechno oblečení na 60 stupňů je postačující? Nikoli! Na určitý typ oblečení je to moc, na zahubení bakterií zase málo.

Štítek na oblečení

Nejlépe uděláte, pokud oblečení rozdělíte podle stupňů tak, jak to má uvedeno na vnitřním štítku. Avšak všichni víme, že se postupem času se tyto štítky vyšisují, nebo je prostě hned na začátku odstřihneme, protože nám vadí. Avšak i po jejich odstranění můžete nyní zjistit, na kolik stupňů prádlo prát.

30 stupňů

Na tolik stupňů pereme oblečení, které není příliš ušpiněné (měli jste ho na sobě jen párkrát). Dále pak na 30 stupňů pereme košile, halenky a podprsenky. Pletené oděvy, záclony, rolety a oděvy obsahující umělá vlákna taktéž spadají do této kategorie. Hedvábné oděvy nepereme v pračce, ale ručně.

Čtěte také: Vždy perfektně čistá toaleta? Pomocí domácích WC závěsů snadno!

60 stupňů

Na 60 stupňů již můžeme odstranit mnohem větší množství nečistot. Obecně pereme takové kusy prádla, která potřebují zbavit i bakterií. Typicky se jedná o spodní prádlo, ponožky, ručníky, ložní prádlo, ale také bavlněné oblečení či funkční oděvy. Obzvláště špinavé oblečení je dobré před samotným praním namočit předem. Džíny mohou spadat taktéž do této kategorie, podívejte se ale na jejich štítek, protože některé džíny mají doporučenou teplotu na praní 30 stupňů.

90 stupňů

Na 90 stupňů perte pouze oblečení, které to mělo uvedené na štítku. Může jít o oblečení, které je silně znečištěné, například nějakou mastnotou nebo trávou nebo dokonce od rzi. Na 90 stupňů perte pouze bavlněné oblečení, jiná vlákna by takovou teplotu nemusela vydržet. Praní na takto vysokou teplotu není příliš běžné a je vhodné jen u velmi malého procenta prádla.