37 novodobých pravidel etikety, které by měl znát opravdu každý z nás, ale jen málokdo se jimi opravdu řídí! -
Menu

37 novodobých pravidel etikety, které by měl znát opravdu každý z nás, ale jen málokdo se jimi opravdu řídí!

Základní pravidla etikety by měl ovládat opravdu každý jeden člověk. Jejich nedodržování je totiž mnohdy věcí, která vyvolává zbytečné konflikty a nedorozumění, které jsou následně příčinou poškození vztahů. Moderní doba s sebou však přinesla množství situací, o jakých se lidem ještě před pár lety ani nesnilo. Jakých je tedy 37 novodobých pravidel etikety, kterými bychom se měli za každých okolností řídit?

Etiketa při komunikaci na sociálních sítích

 • Když jste na dovolené, nezatěžujte své přátele či kolegy zbytečnými detaily. Ve skutečnosti nemusí vědět o každém Vašem chodu a možná je až tak nezajímá, kolik přesně stupňů je v okolí Vašeho hotelu. Potěšte je raději nějakou zajímavou a kreativní fotkou s krátkým popisem místa, na kterém se právě nacházíte.
 • Nevyužívejte nástěnku svých přátel nebo prostor pod jejich fotkami na to, abyste s nimi probírali věci, které jsou záležitostí pouze Vás dvou. K tomuto účelu slouží soukromé zprávy.
 • Neoznačujte své přátele na fotkách, kde vypadají opravdu špatně.
 • Nikdy, ale opravdu nikdy nepoužívejte caps lock. Vypadá to strašně a v lidech to vzbuzuje dojem, jako byste po nich křičeli.
 • S hashtagami to příliš nepřehánějte. Méně je někdy více.
 • Podle odborníků na sociální média byste denně na svém Instagramu neměli zveřejnit více než 3 fotky. Pokud jste na nějakém festivalu či na dovolené, tento počet se může zvýšit na 5. Pokud tyto počty překročíte, lidé Vás mohou začít považovat za otravné.
 • Pokud se rozhodnete o přátelství požádat člověka, který Vás nezná, ve zprávě ho informujte, proč tak děláte.
 • Fotografie jídla… Těžké téma. V každém případě – ne. Nezveřejňujte je. Opět, podle odborníků na sociální média jsou jen 3 výjimky, kdy jimi můžete svůj profil zpestřit: pokud jste jídlo připravili sami pomocí vylepšení původního receptu, pokud je toto jídlo spojené s nějakým příběhem, nebo i něčím skutečně výjimečným.

Představování a pozdravy

 • Při slovním pozdravu platí následující: muž zdraví ženu jako první, mladší zdraví staršího a podřízený zdraví nadřízeného.
 • Pokud Vám byl právě představen někdo cizí, ruku mu jako první podáváte Vy. V jiných situacích podává ruku žena muži, starší člověk mladšímu a nadřízený podřízenému.
 • Bez ohledu na Váš věk, Vaše pohlaví nebo Váš status – pokud vkročíte do místnosti, ve které už jsou nějací lidé, pozdravit je jako první, musíte Vy.
 • Když představujete dva lidi, kteří se ještě neznají, nezůstaňte jen u jména, ale doplňte i něco navíc, co budou moci považovat jako záchytný bod při jejich případné další komunikaci. Například: „Marie, toto je Josef, kuchař z té skvělé restaurace, o níž ti stále povídám. Josefe, toto je Maria, nejlepší zvěrolékařka v tomto městě.“
 • Pokud jste na recepci, kde si budete podávat ruku s více lidmi a držíte nějaký vychlazený nápoj, držte jej vždy v levé ruce. Jinak byste lidem podávali studenou a mokrou ruku, což je nežádoucí.
 • Na recepcích platí také pravidlo, že pokud odjíždíte, rozloučit byste se měli pouze s hostitelem. Pokud byste se začali loučit i s ostatními hosty, mohli by to brát jako signál, aby už odešli.
 • Pokud se s někým setkáte venku v zimě a máte rukavice, muž by si je měl při podání ruky vždy sundat. Žena tak učinit nemusí.
 • Když nastupujete do taxíku, šoféra vždy pozdravte jako první.
 • Pokud sedíte a někdo Vás zdraví podáním ruky, určitě se postavte. Pokud byste zůstali při podání ruky sedět, bylo by to řádné společenské faux pas.
 • Pokud Váš společník pozdravil někoho, koho neznáte, pozdravte ho také.
 • Nikdy nepodávejte ruce v koupelně, na toaletě, ani v případě, že z těchto prostor právě vycházíte. Obecně, vždy, když jsou Vaše ruce mokré, špinavé, nebo pokud nesete něco těžkého, raději se omluvte, že ruku právě podat nemůžete.
 • Ruce si nikdy nepodávejte přes stůl.

Pokud jste u někoho na návštěvě, nebo pokud návštěva přijde k Vám…


Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
Nezařazené

Lékaři byli šokováni, když zjistili, jak tato poloha při spánku…

Konečně je večer a vy se po náročném dni chystáte do postele. Už se nemůžete dočkat, až zalezete do peřin…
Nezařazené

Co znamenají různé barvy mycích houbiček? Každá má svůj určitý…

Kuchyňské houbičky používáme téměř všichni každý den při umývání nádobí. Jsou lidé, kteří používají myčku, jež vše obstará, ale stále…
Nezařazené

Toto je nejlepší způsob od uznávané fyzioterapeutky, jak pořádně uvolnit…

Tvrdě pracujete a domů se vracíte až pozdě večer? Nestíháte odpočívat a vaše tělo jede neustále na max? Je vám…
Nezařazené

Tyto buchty dělám podle mojí maminky, která je má od…

Láká vás vyzkoušet něco nového, ale nevíte co? Už vás nebaví pořád dokola opakovat ty stejné recepty, které už stejně…
Nezařazené

Dostali jsme smutnou zprávu o smrti úžasné a známé ženy.…

Smrt je součástí lidského života a bohužel nikdo z nás neví, kdy si pro něj přijde. Kdybychom věděli, kdy si pro…
Nezařazené

Jestli máte doma psa, musíte si tento článek přečíst. Pokud…

Pes je nejlepší přítel člověka, alespoň se to tak říká a ve většině případů to opravdu platí. Znám jen velmi…