4 druhy toxického kuchyňského nádobí, které byste měli ihned vyřadit ze své kuchyně! Zde jsou bezpečné alternativy.

Většina lidí v těchto dnech si je vědoma významu zdravého stravování. Nicméně ne každý ví, že nádobí, které se používá k výrobě jídla, je téměř stejně důležité jako samotné jídlo. Dokonce i nejzdravější dieta může mít za následek zdravotní komplikace, pokud je varná deska toxická.

My jsem pro Vás zkoumali nejnebezpečnější nádobí, které byste ihned měli vytřídit z Vaší kuchyně pryč a našli místo toho bezpečnější možnosti.

1. Teflonové nádobí

Čtěte také: Tyto 2 znamení zvěrokruhu jsou krutí a nebezpeční lidé. Naučíte se, co dělat když je potkáte!

Teflon je pravděpodobně největší delikvent na tomto seznamu – mnoho lidí volí tento nelepivý materiál, protože je pohodlný a všudypřítomný. To je ale také důvod, proč je nejnebezpečnější.

Nelepivé vlastnosti teflonového nádobí se dosáhne povlakem z PTFE (polytetrafluorethylenu), což je plastový polymer, který začíná uvolňovat toxiny při zahřátí nad 300 stupňů. Tyto toxické výpary vedou k příznakům podobné chřipce nazývaným polymerní dýmová horečka, neformálně známá jako teflonová chřipka. Ta je nejen nebezpečná pro lidi, ale také smrtelná pro řadu ptáků jako např. papoušky.

Další chemická sloučenina nalezená v teflonovém nádobí je PFOA (kyselina perfluoroktanová), která byla spojena s několika typy rakoviny včetně rakoviny prsu, prostaty a vaječníků. Zatímco se předpokládá, že PFOA je přítomna v teflonových výrobcích v tak malém množství, že nepředstavuje žádné riziko pro lidi, stojí za zmínku, že se také nachází v mnoha dalších každodenních věcech. Proto je nejlepší omezit expozici této látce, kdykoli je to možné.

Jiné potahované nelepivé nádobí může být bez PTFE a bez PFOA (jako je žula), ale je to pouze bezpečné, když je povlak neporušený. Povlak je tenký a snadno se štěpí. Jakmile je povlak odstraněn, musí být okamžitě zastaveno všechna použití tohoto nádobí.

Vyzkoušejte místo toho tuto bezpečnou alternativu: kuchyňské nádobí z pravé litiny. Jedná se o možnost bezpečného vaření, která opravdu odolává testu času. Ohřívá se dobře a velmi rovnoměrně. Do jídla se neuvolňuje nic toxického a je skutečně dobrým přírodním způsobem, jak zvýšit hladinu železa v těle. Pokud je Vaše hladina železa v pořádku, můžete vyzkoušet nádoby ze smaltovaného železa, které jsou stejně bezpečné a pohodlné.

2. Hliníkové nádobí a hliníková fólie

Není žádným překvapením, že použití hliníku je tak rozšířená varianta – kromě toho, že jde o hojně využívaný kov, je také velmi silný, lehký, univerzální a recyklovatelný. Nicméně to není bez skrytých nebezpečí.

Hliník je neurotoxický kov. Zvýšená hladina hliníku byla spojena s několika nemocemi centrálního nervového systému, včetně Alzheimerovy choroby a ALS. Ačkoli hliníkové nádobí je obvykle potaženo, nátěr je náchylný ke štěpení a uvolňuje toxický kov do jídla.

Zkuste tuto bezpečnou alternativu: skleněné nádobí. To je další bezpečná možnost, kterou je třeba zvážit. Při zahřátí nikdy nevylučuje nic toxického, sklo je odolné, šetrné k životnímu prostředí a nedrží v sobě žádné staré chutě, nebo vůně. Jeho jedinou chybou je, že se nejedná o nelepivý materiál, ale je to malá cena, kterou je třeba zaplatit za tak bezpečné nádobí.

3. Měděné nádobí

Možná jste už viděli v jídelně nádobí z mědi a všimli jste si, jak bylo hezké. Možná jste také slyšeli o jeho vodivých vlastnostech, které umožňují rychlý a rovnoměrný ohřev. Ale víte, že měď může být ve skutečnosti nebezpečná?

Stejně jako některé jiné těžké kovy je měď v malých množstvích velmi důležitá pro lidské zdraví. Ale nadměrné množství v těle může vést k otravě těžkými kovy. Pokud není měděné nádobí potaženo, může při vaření kyselých potravin uvolňovat měď. A když je potaženo, povlak často obsahuje nikl, což je další toxický prvek.

Zkuste tuto bezpečnou alternativu: nádobí z nerezové oceli. To je skvělá volba. Jde o poměrně lehké nádobí odolné vůči poškrábání! Jen se ujistěte, že kupujete kuchyňskou nerezovou ocel – tento typ neobsahuje nikl ani chróm.

4. Nádobí s keramickým povrchem

Kuchyňské nádobí s keramickým povrchem vypadá hezky a nejprve se zdá jako bezpečná volba. Koneckonců, 100% keramika je naprosto bezpečná pro vaření. Obal z keramiky však v sobě obvykle skrývá špatné materiály.

Měkký keramický potah není nejtrvanlivější a po několika měsících každodenního používání se začne štěpit. Když k tomu dojde, olovo a kadmium, které se někdy vyskytují v potahu, skončí ve Vašem jídle a později i ve Vašem těle. Otrava olova je jedním z nejnebezpečnějších typů otravy kovem a může způsobit bolesti břicha, bolesti hlavy, neplodnost a další zdravotní komplikace (a ve vážných případech i kóma a smrt). Dokonce i když je nátěr bezolovnatý, může keramické nádobí stále představovat nebezpečí – obvykle je to neurotoxický hliník, který je pod keramickým povrchem.

Vyzkoušejte tuto bezpečnou alternativu: 100% keramické nádobí. Jedná se o jednu z nejlepších a nejbezpečnějších možností, protože je nádobí vyrobeno zcela z přírodního materiálu.