4 signály, které můžou upozornit na mrtvici

Mrtvice je jedním z nejčastějších důvodů úmrtí. Potkat to může každého, a proto by všichni měli znát hlavní příznaky. Když si je budete pamatovat, můžete zachránit život sobě nebo někomu ze svých blízkých. Jestli budete mít podezření, zeptejte se daného člověka, aby udělal čtyři věci. Podle toho poznáte, jestli má mrtvici nebo ne.

Úsměv

V první řadě požádejte člena rodiny nebo přítele, aby se hodně usmál. Stejně tak se můžete usmát na někoho jiného, jestli máte podezření na mrtvici u sebe. Jestli to daný člověk nezvládne nebo mu to bude činit velké potíže, měli byste se mít na pozoru. Velmi často se také stává, že má člověk křivý úsměv a padá mu jeden koutek úst dolů, aniž by s ním něco mohl udělat.

Shutterstock

Zvedněte ruce nad hlavu

Zvednout ruce nahoru není normálně těžký úkol, ale pro jedince s mrtvicí je to nemožné. Zvládnou je zvednout pouze částečně, ale nedostanou je nad hlavu. Také tento signál je jeden z těch, které vám mohou rychle říct, jestli má člověk mrtvici nebo ne. Hlavně pokud se tyto příznaky nachází najednou, musíte jednat okamžitě a zavolat pomoc.

Čtěte také: Špatný krevní oběh v dolních končetinách – jak se léčí?

Jasné mluvení

Lidem s mrtvicí se hodně plete jazyk. Nejsou schopní mluvit čistě a dát dohromady složitější větu. Požádejte to, aby vám řekl větu, která má více než čtyři slova. Jestli to bude dávat smysl a budete všemu rozumět, je v pořádku. Jestli bude mít velké problémy se vyjádřit, měli byste začít jednat. Tento příznak se objevuje u jedinců s mrtvicí velmi často.

Vyplázněte jazyk

A nakonec přítele nebo člena rodiny požádejte, aby na vás vyplázl jazyk. Jestli se stáčí na jednu stranu nebo je nakřivo, okamžitě zavolejte záchrannou službu. Objevit se může také necitlivost v končetinách, bolesti hlavy, závratě nebo rozmazané vidění. V tomto případě se poraďte s lékařem. U výše uvedených příznaků jeďte ihned do nemocnice.