5 neuvěřitelných možností, jak se dá využít alkohol v domácnosti. Klidně i v té vaší

Alkohol je oblíbeným společníkem většiny Čechů i Slováků. Nemusí to být ale jen prostředek zábavy a uvolnění po dlouhém pracovním týdnu plném stresu a napětí. Ethanol je možné využít také jako užitečného pomocníka. Dokáže nám pomoci vyřešit spoustu dosud obtížně řešitelných situací, se kterými se v domácnosti můžeme setkat.

Látka, která byla objevena starověkými alchymisty, kteří hledali ducha věcí, se stala neodmyslitelnou součástí lidského života. Různě koncentrovaný líh má totiž řadu zajímavých vlastností, které je možné využít nejrůznějšími možnými způsoby. Má schopnost měnit stav vědomí, zabíjet nepřátelské mikroorganismy, je to účinné rozpouštědlo i čistidlo a snadno se odpařuje. Tyto vlastnosti nám mohou být velmi užitečné v každodenním životě.

1. Dezinfekce

Schopnost zabíjet bakterie a jiné mikroorganismy je jednou z nejvýraznější užitnou vlastností koncentrovaného lihu. Díky tomu jej můžeme použít třeba na dezinfekci rukou, ale také pracovních ploch nebo nádobí.

Čtěte také: Vaše matrace je plná roztočů, parazitů a ani o tom nevíte. Zde je návod jak je jednoduše odstranit

2. Přípravek proti roztočům

Máme-li doma alergika, můžeme mu pomoci častým ošetřením bytového textilu a koberců rozprášeným alkoholem. Ten totiž kromě bakterií zabíjí právě i miniaturní zvířátka, která s námi nepozorovány sdílejí společnou domácnost. Když pravidelně postříkáte koberce, matrace, deky či plyšáky a je po roztočích i po alergii.

3. Oprava kosmetiky

Jakožto účinné rozpouštědlo a ředidlo se dá alkohol využít nečekaným způsobem. Pokud se nám totiž vysypaly stíny, pudry nebo tvářenky, můžeme je snadno opravit tak, že rozlámané kousky postříkáme vysokoprocentním alkoholem. Ten je rozmělní a rozpustí a my je můžeme zamačkat zpátky do jejich krabiček, kam patří.

4. Odstranění zápachu

Tím, že je líh jednak rozpouštědlo a jednak těkavý, snadno působí na odstranění zápachu z nejrůznějších předmětů, například obuvi či kuchyňských prkének. Stačí postižený předmět rozprašovačem postříkat lihem a následně nechat vyschnout na slunci. A zápach je pryč.

5. Roztahování obuvi

Nová kožená či koženková obuv umí pěkně potrápit nohy, než se, jak se říká, prošlape. Také s tímto problémem může pomoci nástřik alkoholem. Rozprašovačem pečlivě postříkejte boty zvenčí i zevnitř, nazujte tlusté ponožky a obujte boty. Po pár hodinách vám padnou perfektně.