David Hampl
21 února, 2019

Kvůli rychlému životnímu stylu a velkému stresu i neustálé přítomnosti zářících displejů dnes mnozí trpí nespavostí. Podle Amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se jedná o globální a stále více akutní problém, který se dotýká velkého množství lidí. Utrácení za léky nebo relaxační metody obvykle nevede k příliš valnému zlepšení a tak pro vás mám úplně jednoduchý trik, který si může vyzkoušet každý. Pořízení té správné rostliny do prostorů ložnice je skvělým receptem, kterému byste určitě měli dát šanci. Květiny celkově zlepšují kvalitu vzduchu a mohou vám pomoci s řadou různých onemocnění.

Břečťan popínavý

Jedná o nenáročnou a velice snadno pěstovatelnou rostlinu, která je všeobecně považována za nejúčinnější pro naše snadné usínání a zároveň velice pomáhá při dýchacích potížích jako je například astma. Dokáže vychytat kontaminační látky ze vzduchu a spolehlivě čistí prostředí. Mezi další zdravotní benefity břečťanu patří, že snižuje koncentraci nebezpečných a škodlivých plísní až o 94%.

Levandule

Možná znáte esenciální levandulové oleje, které se hodí k řešení různorodých zdravotních problémů. Věděli jste ale, že i pěstování této rostliny má na naše zdraví, zvláště pak spánkové poruchy, výborný vliv? Typicky jižní rostlina bude nejen velice příjemně ve vaší ložnici vonět, ale její aroma má značné relaxační a uklidňující účinky na naše tělo. Navíc dokáže zmírňovat stres i srdeční potíže a dokonce snižuje plačtivost u novorozenců a malých dětí.

Jasmín

Další vůní velice příjemnou rostlinou, která vám může s nespavostí pomoci, je jasmín. Jeho drobná bonsaj je vhodná i do ložnice a pěstování v interiéru. Zmírňuje stres nejen v době, kdy si k němu přivoníte, ale i celkově svou přítomností v místnosti. Také zlepšuje váš odpočinek a přitom zároveň paradoxně zvyšuje vaši produktivitu a soustředěnost během celého dne.

Hadí rostlina

Výjimečná a málo známá květina, která má výborný vliv na váš klidný a ničím nerušený spánek i lepší denní produktivitu – to je hadí rostlina. Její pěstování je velice snadné a vypadá jako dekorace opravdu velice hezky. Efektivně umí filtrovat vzduch a ve srovnání s jinými rostlinami produkuje znatelně více kyslíku. Studie ukázaly, že pomáhá při respiračních onemocněních, bolestech hlavy i při podráždění očí.

Aloe vera

Další inspirací pro rostlinu, která se hodí do ložnice, je lehce pěstovatelná aloe vera. Během noci vytváří hodně kyslíku, čímž napomáhá dobrému dýchání a zlepšuje kvalitu spánku. Velice dobře se jí daří ve více kusech a její rozmnožování pomocí řízků zvládne i každý z vás, kdo není zahradník. Kromě spánku nám může přinést mnoho zdravotních benefitů, pokud ji budeme konzumovat – je výborná zejména pro přípravu limonád a dezertů.

Sdílejte článek