David Hampl
14 října, 2019

Krásné zuby a příjemný dech jsou v současnosti jednou z velmi důležitých věcí jak v osobním, tak profesním životě. Prostřednictvím úsměvu totiž působíme na druhé lidi, a náš chrup a dech se tak stávají naší vizitkou. Bohužel se někteří z nás trochu potýkají s ústní hygienou, a výsledkem tak můžou být různě zbarvené zuby i zápach z úst. Pokud totiž ústní hygienu dlouhodobě podceňujeme, zůstává na zubech plak tvořený bakteriemi a zbytky jídla, který způsobuje nepříjemný zápach.

Zbarvení zubů můžeme kromě pravidelné hygieny předcházet i tím, že nebudeme kouřit a omezíme konzumaci nápojů, které zabarvení zubů podporují, jako je káva, černý čaj či červené víno. V drogerii či lékárně je k sehnání velké množství nejrůznějších zubních past či ústních vod, které vám s těmito problémy mohou pomoci. Stejně dobře to jde ale i přírodní cestou, proto vám dnes přinášíme několik rad a tipů, jak se nepříjemného dechu a zabarvených zubů zbavit.

Jedlá soda

Skvělé účinky na ústní hygienu má kombinace jedlé sody a soli. Zkuste je použít namísto vaší běžné zubní pasty, stačí smíchat jednu polévkovou lžíci se špetkou soli a nanést na zubní kartáček.  Jedlá soda má totiž mírný abrazivní účinek, čímž pomáhá k účinnému odstraňování zubního plaku i odolných skvrn například od kávy či čaje. Zuby budou již po několika dnech viditelně zářivější a váš dech svěží.

Síla ovoce

Dalším účinným pomocníkem v boji se zabarvenými zuby a nepříjemným dechem jsou citrusy, můžete použít jak citrony, tak pomeranče. Z citronů se doporučuje vymačkat šťáva a tu pak pomocí zubního kartáčku na zuby nanášet a třít. Na závěr ústa vypláchněte vodou. Z pomerančů můžete použít kůru, kterou budete jednoduše otírat o zuby a dásně. Poté opět vypláchněte čistou vodou.

Pokud nechcete či nemůžete použít citrusy, podobně vám poslouží například i jahody či rajčata. Stačí je rozdrtit a i se semínky prostřednictvím kartáčku nanést a rozetřít po zubech.

Sezamová semínka

Jako přirozený zubní peeling, který ze zubů pomůže plak odstranit, se mohou použít také sezamová semínka. Stačí jednoduše rozžvýkat přibližně jednu polévkovou lžíci semínek v ústech a následně pastu, která z nich vznikne, pomocí zubního kartáčku po zubech rozetřít. Sezamová semínka zároveň pomáhají reminalizovat zubní sklovinu.

Hřebíček

Na osvěžení dechu nemusíte používat jen žvýkačky, ale také aromatické koření – hřebíček. Hřebíček je léta známý svými analgetickými a antibakteriálními účinky, pro které se používá při různých problémem s ústní dutinou. Hřebíček můžete ale také jednoduše žvýkat či si z něj a trochy olivového oleje vyrobit speciální zubní pastu. Z hlediska bylinek se v péči o zuby doporučuje šalvěj, která má bělící účinky. Stačí ji usušit, rozdrtit a použít namísto pasty.

Sdílejte článek