7 domácích prostředků, kterými vybělíte podrážky bot

Bílé podrážky bot vypadají elegantně a stylově, avšak jen těžko udržitelné. Pár bot s bílou podrážkou se nachází v šatníku snad každého, ale nejspíš už častým nošením zašedla a objevily se na ní nevzhledné skvrny. Dobrou zprávou je, že k vyčištění bílých podrážek nejsou zapotřebí speciální prostředky, vystačíte si s těmi domácími.

Pomůže guma i zubní pasta

Obyčejná guma na gumování nemusí sloužit jen k opravení tužek a čar. Dá se použít právě i na boty a jde o spolehlivou metodu, která vyčistí i silně znečištěné podrážky. Jednoduše vezměte gumu a postupujte stejným způsobem, jako byste chtěli gumovat papír. Pokud je špína už hodně zašlá, bude to chtít trochu práce a úsilí, ale nakonec budou podrážky zářit čistotou.

Čištění zubní pastou je klasika, která ale dobře funguje. Nejlepších účinků dosáhnete s pastou, která má bělicí účinky. S ní setřete velké nečistoty během několika vteřin a bez zdlouhavého drhnutí. K nanesení pasty se dá použít starý zubní kartáček, ale pokud nemáte žádný k dispozici, stačit bude i obyčejný navlhčený hadřík.

Čtěte také: Nesprávně uskladněné brambory mohou být životu nebezpečné

https://xitrosti.com/

Znáte melaminovou houbičku?

Melaminová houbička, někdy nazývaná jako nano houba, je speciální čisticí pomůcka, která stojí jen pár korun, ale při úklidu je velmi účinná. Odřízněte malý kousek houby, lehce ho navlhčete vodou a začnete s nimi čistit podrážky. Na houbičku nijak netlačte, tím by jen ztratila své čisticí vlastnosti. Jakmile se houba zašpiní, vezměte další, čistý.

https://xitrosti.com/

K vyčištění podrážek je možné použít i odlakovač na nehty, avšak je třeba s ním zacházet opatrně. Lepší bude ten, který neobsahuje aceton. Na hadřík nebo vatový tampon naneste trochu odlakovače a pomalu přejíždějte po podrážce. Velmi rychle odstraní všechny nečistoty. Po vydrhnutí nezapomeňte podrážku omýt vodou, abyste odstranili zbytky chemické látky.

https://xitrosti.com/

Bělení kyselinou citronovou

Kyselina citronová je neocenitelný pomocník při domácím ekologickém úklidu. Využijete ji i při bělení zažloutlých podrážek. Je možné postupovat dvěma způsoby. Prvním je, že podrážku potřete kouskem rozkrojeného citronu. Druhou možností je nanést přímo kyselinu citronovou štětcem na znečištěnou oblast a nechat čtvrt hodiny působit. Poté opláchněte.

Bělidlo je dalším způsobem, jak vyčistit znečištěné podrážky. Ačkoliv je velmi účinné, je třeba dbát při manipulaci s ním zvýšené opatrnosti, protože bělidlo může změnit barvu vrchní části boty nebo ji úplně zničit. Proto tento prostředek aplikujte jen na podrážku. Dalším nebezpečím je to, že časté používání bělidla může vést k výskytu malých prasklin.

Posledním způsobem je použití jedlé sody, kterou nanesete na podrážku a pomocí kartáče vydrhnete. Poté sodu smyjte nebo otřete.

https://xitrosti.com/

Prevence proti znečištění

Důležitá je samozřejmě také prevence znečištění. Dobré je natřít podrážku po vyčištění bezbarvým krémem nebo voskem na boty. Lze použít i obyčejnou svíčku a potřít s ní povrch podrážky.

Zdroj: xitrosti.com